View Single Post
Eski 30-04-2016, 19:55   #13
reguler
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 02-10-2014
Şehir: Ankara/Çayyolu
Mesajlar: 834
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih_Soydemir Mesajı Göster
1. şart aşırı sıcak ve güneş. sabah 7 itibari ile başlayıp saat 19:00' a kadar tüm gün güneşin altında.

2. çiçekçilerin söylediği ve kullandığı türden toprak ve sulama yapılmaması ( torf kesinlikle kullanmam bitki niteliğini kaybediyor çok çeşitli bitki türü üzerinde deneme yaptım. kum kullanımı sadece dere kumu olursa o da kullanılan toprak miktarına göre değişiyor. 5 lt toprağa 0,75 kum karışımı ve en önemli etken gübre oranı. her gübre aynı miktar kullanamıyorsun yoksa hastalık geliyor. 5 lt toprağa eğer echinopsis ise 350 gram sönmüş çiftlik gübresi güvercin **** tavuk olursa 100 gram sönmüşü sönmemişinden 20 gramdan fazla kullanamadım yakıyor. )

3 normal cam güzeli bakar gibi suluyorum dibi kurudukça

diğer türlerde bu yazdıklarım çok kötü sonuçlara sebebiyet veriyor. suklukentte leş kokan modeli ile diğer bir tür var onlarda da biraz daha fazla gübre oranı kullandım sonuçları iyi oldu

yani gübre olmaz toprak olmaz kavramı yanlış bir genelleme kavramı 2 farklı tür geldi geçen sene onlar mesela toprakta yaşamadı direk çürüyüp kurudu. tekrar edindim sırf kumun içine kodum gayet iyi yaşadı suyu hiç sevmediği için kışın çürüdü.


Eklenti 607453

Eklenti 607454

Eklenti 607455

Eklenti 607456

Eklenti 607457


dikeni pençe gibi olanın adını bilmiyorum ama rengi pek mümkün olmayan bir çiçeğe sahip çelik vermiyor tohumda tutmuyor ilginç bir tür.

dediğim gibi her kaktüs ve suklukent türünün karakteristik özellik ve isteği farklı kesinlikle tüm türler kumu sever toprağı sevmez suyu sever ya da sevmez gibi bir yanılgıya kapılmayın. belirttiğim türler yani echinopsis resimde gördükleriniz ve diğer yetiştirdiğim türlerse normal gübreli toprak ve sulama yapmaktayım ne çürüme nede bozulma oluşmadı ama en önemli etken aşırı sıcak ve güneş.
Alttan 2 . Kaktusun adi nedir acaba.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön