View Single Post
Eski 29-04-2016, 08:27   #22
sagol
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Alper,

Büyük yaraları iyileştirmek için ağacın büyümesini sağlamak lazım bunun en iyi yolu bu yöntemi bahçede veya toprağa kaçak yapmış saksıda yapmak, balkondaysa büyük bir saksıda da olabilir. Zamanlama da çok önemli, ilkbaharda kesilirse veya ağustos ortalarında kesilirse ağaç büyüme döneminde olduğundan yarayı çabuk iyileştiriyor. İyileşmeyi hızlandırmak için keseceğiniz kısmı tamamen kesip atmak yerine V şeklinde bir kesi yapıp dalın 2/3 ünü keserek 1/3 ünü üzerinde bırakıp bir süre daha büyümeye izin vermek iyi oluyor. Bu şekilde kesmenin çok faydası var. Bu yöntemi Japonlar yıllarca gizlemişler ta ki Dünyanın en büyük Nebari uzmanı Ebihara kansere yakalanıp bahçesini görüşe açınca ilk örnekler görülmüş. Aşağıya basitçe çizdim, birkaç ağaçta denedim çok faydası oluyor.

Kolay gelsin.....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
Bu konuda yeniyim üzerinde işlem yapmadığım bir acer fidanım var. Forumu okuyorum öğrenmek için ; teoride çok güzel anlatılmış çizilmiş ama bakınca forumda bir sürü çalışmalar bu çalışmaların içinde gövde kalınlaşması için kes büyüt yöntemine göre yapılmış budamalar ağacın gövdesinde çok büyük yaralar oluşturuyor ve kötü görünüyor sanırım acemi olduğumdan da bu beni korkutuyor illaki ağaç bu yaraları kapatıyordur sanırım oldukça uzun sürüyor bu süreç hızlı büyüyen bir ağaçta ne kadar zaman aldığını merakediyorum iyileşip yaranın gözden kaybolmasının.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg cut grow iyileştir.jpg (25.5 KB, 307 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön