View Single Post
Eski 23-08-2007, 13:47   #70
tugo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Arkadaşlar, kendi deneyimimi yazayım.
4 yıl önce içinde küçük küçük şans bambuları olan,altında sünger bulunan bir tas gelmişdi.Kesik tepeleri mumlu ve kenardan küçük sürgünleri vardı.
Bunları çeşitli ortamlara dağıtarak diktim.
-Direk güneş alanlar öldü.
-Suyu sürekli toprak seviyesinin üzerinde olan,benim papirüs diye adlandırdığım ama galiba japon şemsiyesi denilen bitkimin yanına diktiklerim,hala yasıyorlar fakat boyları 25 cm kadar da kaldı.
-Bir başka saksıya 7-8 tanesini beraber ekmiş idim,zaman zaman susuz kaldılar,2 tane ısıtmasız kış geçirdiler buna rağmen müthiş geliştiler,boyları 1 metrenin üstünde.Aydınlık ama güneş almayan bir köşede,duvara yaslanıp duruyorlar idi.
2 hafta önce yersizlikten dolayı bunları feda etmem gerekti,almak iteyen bulamayınca,saksısı ile birlikte bahçeye,duvar dibine koydum.Yaşlı yapraklar 1 gecede önce platin rengini aldı,sonra sarardı.Genç yapraklar direniyor, belki yeni şartlara uyum gösterebilirler.
Şu ana kadar hiçbirine gübre falan vermedim.
Bence;
birbirine yakın dikilmeleri,arasıra susuz bırakılmaları ve kesinlikle direk güneş almayan ama çok aydınlık bir köşede olmaları gerekiyor.
Sararan yaprakları kesmenin bir zararı olmuyor.Bir de galiba kökleri sallamamak lazım .
Faydası olur umuduyla

Düzenleyen tugo : 23-08-2007 saat 13:51 Neden: yazım hatası
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön