Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 19-04-2016, 10:27   #712
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Kayınpeder tarlayı düzleyivermiş sağolsun. İki senedir tarlanın yönünü değiştiremiyorduk. Sanırım bu sene istediğimiz şekilde (kuzey-güney) arıkları açabileceğiz. Amaç güneş ışığından arıklardaki sebze-meyvelerin daha iyi faydalanmasını sağlamak.

Bu sene çapa makinası alma niyetim var. Çok gerek olmasa da (sonuçta işleyeceğimiz yer 750 m. kare civarı) daha hesaplı olan ancak kolay arıza yapabilen kayışlılar yerine şanzımanlı ve benzinli bir model almaya karar verdim. Loncin LC 900 netteki yorumlar olumlu, arık açma aparatı ile utube da gayet güzel sonuçlar var.

Fotoğraflar hava kararmaya yakın çekildiği için çok net değil maalesef.

Name:  17.04.2016 - tarla düzlenmiş.jpg
Views: 605
Size:  45.7 KB

Önceki hafta tekrar Bayındır daydık hanımla. Gazania, bodrum papatyası, verbena aldık geçen sene olduğu gibi. Üçü de kışın öldü, verbenalar dökülen tohumlardan tek tük yeşerse de diğer ikisinden tık yok.

Bodrum papatyaları yayılıp sarkınca pek güzel oluyor da kışı atlatamadıkları için her sene işlem yeniden başlıyor, bu kez da gelişmeleri geç kalıyor. Biz de hem görüntü güzel olsun, hem de kışın üst taraftaki lastiği alır ovaya indiririz diye düşünerek iki lastiğin içerisine diktik papatyaları.

Name:  17.04.2016 - bodrum papatyası1.jpg
Views: 582
Size:  60.0 KB

Alttaki lastiğin içerisi tuğla ve kum dolu, İkinci lastik ile arada fayans var, mevsim sonu üst katı alıp götürebilelim ve kökler zarar görmesin diye. Bir de görüntü güzelliği açısından üst lastiğin iç tarafını kenar alanını azaltmak için keserek çıkarttık.

Name:  17.04.2016 - bodrum papatyası2.jpg
Views: 633
Size:  61.5 KB

Gazaniaları geçen seneki yerlerine diktik ancak biraz daha lazım.

Name:  17.04.2016 - gazania.jpg
Views: 583
Size:  59.3 KB

Geçen seneden kala menekşeler ve yeni üç-beş fide. Menekşeleri bu sene dışarıdan aldık, tembellik yaptım yani, alttan kendi yetişen epey de menekşemiz var.

Name:  17.04.2016 - hercai menekşe.jpg
Views: 591
Size:  61.7 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön