View Single Post
Eski 19-04-2016, 09:16   #7
sar-dunya
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Uzman olmayan biri olarak şunları yazayım:

İki yıldır bir calamondinim var.

Genelde "ortanca ve açelyalar için" diye satılan yüksek demir ve potasyum içerikli bir gübre kullanıyorum.

"Akdeniz bitkileri için" diye satılan 7.5-6-5.5 bir sıvı gübreyi yeni yaprak döneminde kullanıyorum.

Her sulamada bir litre suya 3 ml gübre ile suluyorum. (Paketteki değerin çok altında) Arada bir sadece su verdiğim de oluyor. Saksı hafiflemeden tekrar su vermiyorum, ancak saksının küçük olmasından kaynaklı olabilir bitki susuzluğa karşı çok hassas.

Bitkinin susuz veya soğuk (gece 5 derece civarı) kaldığı dönemler hariç yaprak-gonca dökülmesi yaşamadım diyebilirim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibogel Mesajı Göster
Limon, kamkat gibi turunçgillere ne zaman hangi besini vereceğimiz çok önemli.Mesela bende bir çok besin var ama hala limonlarım besin noksanlığı çekiyor.Meyveler büyümüyor, yapraklar uçlarından sararıp sonra dökülüyorlar, meyve tutumu çok az vs vs. vs. Doğru zamanda doğru besin veremiyorum belkide.O kadar emek verip limonlarımın ve kamkatlarımın gereken gelişimi göstermemesi üzüyor beni... Başlıklarda bir takım tavsiyeler var ama bu konu bu başlıkta toplanırsa benim gibi arkadaşlar daha rahat erişim sağlar diye düşünüyorum...

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum...

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön