View Single Post
Eski 08-04-2016, 10:03   #463
burhan ak
Ağaçsever

burhan ak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-05-2015
Aynen bende hatta araştırma yapıyorum Gökçeada için.

Arkadaşlar yukarıda da yazmıştım. Ben 5 dönüm tarlayı 25 bine aldım. Deniz gördüğü için bu para. daha ucuza yerler de var.

Tarlamda 6-7 tane aşısız, 1 tane de aşılı zeytin var. 2 ay önce yaklaşık 70 tane civarında ladolia cinsi zeytin fidanı diktim. 15-20 tane de meyve ağacı diktim. Hala ağaç dikecek boş yerler mevcut. 15-20 tane de gemlik, edremit, kalamata v.s cinsi zeytin fidanları dikecem. Bu çeşitler hem çiçeklerin döllenmesi için hem de kendi yemelik zeytinim için olacak. Ladolia cinsi fidan adanın kendi yerel ırkı. Tuzlanmaya karşı dayanıklı. yüzlerce yıllık ağaçların hepsi ladolia. Bu nedenle de ben de bunu tercih ettim. Sofralık çeşit olarak kullanılamıyor. Ama yağı mükemmel imiş. (Öyle diyorlar)

Adanın bademi de çok güzel. Başka cins badem fidanları ekilmiş ama denildiğine göre pek verim alınamamış. Şimdi adanın badem fidanlarından araştırıyorum bulursam bunlardan da 5-6 tane dikecem. Ama yok. Anlaşılan çekirdekten yetiştirip aşılatmam gerekecek.

Ada da keçi bolca mevcut ve başıboş bırakılmış. Bu nedenle de fidanlara zarar vermesinler diye etrafını çitle çevirdim. Çit işi bana pahalıya patladı. 25 bin liralık arazinin çitleme işlemi için 10 bin ödedim.Şimdi geriye kaldı bu ağaçları sulamak. İlk iki yıl çok önemliymiş sulaması. Bi de ahşap kulübe yaptım mı değmeyin keyfime.
Kulübeleri de araştırdım. metresini 850 liraya yapıyorlar. 20 metrekara 4,8cm kalınlığında sibirya çamında yapılacak bir kulübe için 17,500.-TL fiyat teklifi aldım. Ama çok güzel kulübe.

burhan ak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön