View Single Post
Eski 04-04-2016, 11:46   #5
northpower
Ağaçsever

northpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2013
Hangi Zeytin?

Merhaba,
Ben İstanbul'dan kaçıp İzmir'e yerleşenlerdenim. Selçuk'a taşınıyorum bu haftasonu.

Şehir merkezinde bir ev tuttum. Merkeze 2,5-3 km yakınlıkta düz bir arazide 5 dönüm yer satın aldık babamla. Planımız burada bir ev yapmak ( babam ve annem sürekli orada yaşayacak, muhtemelen yazları edirne enezdeki yazlığa giderler ). Gerekli araştırmaları yaptım ev yapmakta sorun yok. Ruhsat biraz pahalıya çıkıyor ama olsun. Ev dışında kalan yerler için üç temel planımız var.
1- Evin yakınlarını yaşama alanı olarak ayarlayıp gölge edecek ama altlarında geniş alanlar bırakacak az sayıda ağaçla ağaçlandırmak. Ufak bir park yapmak da olabilir.
2- Biraz daha evden uzakta bir bostan yeri ayarlamak. Sebze vs. Yetiştirmek için.
3- Arazinin etrafını ve geri kalan boş yerleri karışık meyve ağaçları, zeytin, mandalina ve cevizle ağaçlandırmak.

Arazi düz ovada. Çevresinde şeftali mandalina nar bahçeleri var. 30-100 metre arasında artezyenle su çıktığını öğrendim. çevrede su alabileceğim komşu bulma ihtimalim de var.

Tüm arazi için damla sulama düşünüyorum. 10-15 tonluk bir su deposu ile damla sulama sistemi oluşturabilirim.

Şimdi geleyim soruma.

Bana bölge için önereceğiniz türler nelerdir?
Zeytin 20-30 ağaç kadar dikmeyi düşünüyorum. Ağırlıklı olarak zeytinyağı için olacak. Bir iki ağaç sofralık zeytin olabilir.

Bölgede yetişen meyve ağaçlarından karışık olacak çok sayıda ağaçla araziyi ağaçlandıracağım. Arazi eskiden incir bahçesi imiş ama epeyce bir yıldır incir yokmuş arazide. Şuan ekin var içerisinde, arpa ya da buğday emin değilim.
Arazi için ne gibi işlemler yapmalıyım, nelere dikkat etmeliyim.

Bölgede sağlıklı olara dikebileceğim ceviz mandalina şeftali türleri nelerdir ?

şimdiden çok teşekkür ederim.

northpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön