View Single Post
Eski 03-04-2016, 02:14   #29
laputa
Ağaçsever

laputa's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2016
Konuyu dogru yere tasidiginiz icin tesekkur ederim,

Biraz sesli dusunursem belki katilimi arttirabilirim dusuncesi ile, asagida amacimi, planimi ve sorularimi paylasacagim.

Amac:
En ozet haliyle, topragin kalitesini , organik yontemler ile arttirmak. Topragi oncu bitkiler ile ortmek ve rehabilitasyon surecini baslatmak. Zamandan ve emekten kazanmak adina, bunu yaparken topragi surmemek ve mevcut cevre sartlarinda(su,don,sicaklik) hayatta kalabilecek turleri bulma sansimi arttirmak istiyorum. Bunu tohum toplari ile yapmaya calisacagim.

Bolge
Her bolgenin kendi mikro iklimi oldugu gercegini goz ardi etmeden, genel olarak deneyin yapilacagi araziye iliskin;
Bolu Ilinde, 900 m. rakimda, Zone 7a iklime sahip, 12 donum buyuklugunde , uzerinde son 4 yildir tarim yapilmamis, guney cepheye bakan, uzerini 5-10 cm`lik yabani ot ve cimlerin kapladigi, golgeye sebep olacak cok fazla agac barindirmayan, 5-12% egimli, sinirindan dere gecen, yillik ortalama 600 mm yagis alan, Temmuz, Agustos ve Eylul aylarinin yillik ortalamanin altinda yagis aldigi, bir arazi.

Yontem
Alan buyuk oldugu icin , sistemi kompost ya da malc ile beslemem en azindan ilk yil mumkun olmayacak. Dolayisiya, tohum toplari ustleri kapali olmadan dogru zamani bekleyecekler. (hayatta kalabilirlerse!)

Toplari sonbahar ortasi/sonu gibi atmayi dusunuyorum. Boylece soguk kis doneminin faydalarindan yararlanmis olacagim. (don zamani daha kisa filizler, kis soguklarinin filizlenme uzerinde etkisi , hava sartlari nedeniyle toplarin daha az dis etkiye maruz kalmasi.)

Tohum toplari icin karsilastigim en sik kabul goren oran:
5 olcek kil
3 olcek compost
1 olcek tohum
1-2 olcek su

Topa katacagim tohumlari secerken degerlendirmeye adigim kriterler;
Yerel bir tur olmasi (yakin cevrede yetismesi)
Hizli buyuyebilmesi
PH ve toprak niteligi bakimindan cok talepkar olmamasi
Ayni anda bir kac ozelligi bunyesinde barindirmasi; yer ortucu, faydali bitki cekici, yararli kok sistemi, oncu bitki, faydali kimyasal tutucu/tasiyici

Tohum toplarina karistiracagim turler:
Arpa
Yonca (Cayir ucgulu&Kaba Yonca), (Trifolium pratense&Medicago Sativa)
Karakafes otu (Symphytum officinalis)
Fig (Macar figi, Tuylu Fig) (Vicia Spicies)
Feslegen (Ocimum basilicum)
Kadife Cicegi(Tagetes)

-adaylar arasina Civanpercemi, Gulhatmi, Hardal, Hindiba, Sinir Otu, Aci Bakla, da ekleyebiliriz.

En buyuk riskler, su (susuzluk ya da sululuk) ve tohum yiyiciler.
Bir de, yine okudugum kadari ile, 100m2`lik bir alanda yetisen yer ortucu, ¼ oraninda, yani 25m2 bir alana malc saglayabiliyor. Dolayisiyla basarili olsa da, yeterli malc malzemem olmayacak. (ama bu beni cok rahatsiz etmiyor)

Hedef
Hedefim tohumlarda, 50% uzerinde gelisme orani yakalayabilmek.

Sorular
Toplarin araziya atilma zamani konusunda fikirlerinize acigim. (onemli bir parametre)
Eger, toplar basarili olursa, ilk bicme zamanini ne onerirsiniz? (bitki uzunluklari, ciceklenme)
Tohum Toplarina, gubre ve EM katilimi onerir misiniz?
Evet, ise hangi oranlarda onerirsiniz?
Ve karisima giren ek (hesaplanmamis), bu miktari hangi malzeme miktarindan kismaliyim. (compost, kil)
En iyi senaryo tum yil malc yapabilecegim bir donguyu ilk basta yakalayabilmem.
Ornegin:
Eylul - Yaz mahsulu bicimi
Sonbahar – Ilk Kis – Kis mahsulu tohumu ekimi
Nisan-Yaz Mahsulu tohumu ekimi
Mayis – Kis Mahsulu bicimi
Bunu saglayabilmem icin oncu tur olarak, onereceginiz turler var mi?

Bu deneyi gerceklestirme konusunda kararliyim ve hatalar yapacagimi da biliyorum. En iyi ogrenme yontemi ve bolgeyi anlamanin en iyi yolu oldugu icin bunu bir kayip olarak gormeyecegim. Uzun vadede, bu sistemi gida ormanina katmak/birlestirmek istiyorum. (Gida Ormaninin baslatilacagi alan, daha kucuk oldugundan ve su hendekleri yontemi ile baslayacagindan, biraz daha farkli bir sistem izleyecegim)

katkida bulunan herkese simdiden tesekkurler

Düzenleyen laputa : 03-04-2016 saat 02:18 Neden: imla
laputa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön