View Single Post
Eski 01-04-2016, 22:21   #78
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bakla zınnı yine başladı. İşin ilginç yanı; kayısı, erik ve şeftaliye gelmiyorlar. Armutlara hücum ediyorlar. Elma ve kirazlar açmak üzere, bahçe mavi leğen dolu, buna rağmen çiçeklerin dişi organlarını yiyip bırakıyorlar. Dün ve bugün 30 armut ağacından, en az 500 tane toplayıp öldürdüm. Yarın ağaçlarda nöbet tutacağım.
Onlar bizden önce nöbete başlamışlar. Bir arkadaşımla konuşurken onun bulunduğu bahçeye gelmediklerini söylüyordu. Ertesi gün gittiğimde hemen yanındaki başka bir arkadaşımın bahçesinde armut çiçeklerini hiç affetmeden yediklerini gördüm. Bugün ise sonradan açan badem çiçeklerinde kendilerine ziyafet çekiyorlardı. Yakında armutlar çiçek açacak. Muhtemelen büyük çoğunluğunu geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi iki gün içinde bitirecekler. Çiçek açıldıktan sonra iki gün en tehlikeli zaman. İki gün içinde ağacın çiçeklerini bitirip bir daha pek gelmiyorlar. Gerekirse bir kısım dallara almış olduğum soğanlı bitkilerin filelerinden takmayı düşünüyorum. En azından birkaç tane meyve yiyebiliriz. Sonradan çiçek açanlarda meyve şansı daha yüksek oluyor. Az olunca muhtemelen gelmiyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön