View Single Post
Eski 29-03-2016, 09:45   #23
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Sagol; bonsai yapmak için tek yol olduğunu hiç söylemedim ki... Elbette değişik yollar vardır:tohumdan, yamadori, çelikten, kalınlıkları muhtelif fidandan,
uygun gövdelere aşıyla...

Tartıştığımız konu: Heybetli Düz bir KÜTÜK'ten Bonsai olurmu? dur...

Bonsainin temel kriterleri;
-Koniklik
-Denge
-Hareket
-Derinlik
-Sağlık
Koniklik tek kriter değil ama, en önemli kriterdir...

Bu temel kriterlere, her bonsai işçisi, kendi bilgi birikimini, kültürünü, bilinç dışını, deneyimlerini yansıtıp bir çalışma ortaya koyar... Bu kriterler rehberliğinde istediğimiz her yorumu yapmakta özgürüz...

Bonsai konusunda, Ülkemizdeki en önemli ve değerli bir kaynaktır Ağaçlar Net. Bonsai...
Eğrimizle-doğrumuzla uzun yıllardan beri deneyim ve bilgi biriktiriyoruz. Öğreniyoruz hep beraber...
Biz heybetli düz kütüklere beğeni yaptıkça Bonsai ile yeni tanışan arkadaşlarımız da bunun en kestirme ve doğru yöntem olduğu yanılgısına kapılıyorlar. Böyle yapmakla onları baştan hayal kırıklığına itiyoruz diye düşünüyorum...

Noelanders Trophy'de, Japonya Omiya müzesinde, ya da Çin kolleksiyonlarında Kütükten yapılmış bir bonsai varmıdır acaba?

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

[QUOTE=sagol;1449929]Ben bonsai yapmak için tek yol olduğunu düşünmüyorum. Kütükten şahane bonsailer yapılacağını da iddia etmiyorum. Tohumdan yapılan her bonsai kurallara uygun ve şahane mi ki kütükten yapılan her bonsai de kurallara uygun ve şahane olsun. Kütükten yapılmış bir sürü dandik bonsai örneği olduğu gibi tohumdan yapılmış da bir sürü dandik denebilecek bonsai örneği var internette.

Bonsai sanatında tek şart koniklikmidir ki kesin olarak kütükten bonsai olmaz diyebilelim. Tohumdan yapıldığı halde estetik olmayan, oran ve orantıya önem verilmemiş bir sürü çalışma da var.

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön