View Single Post
Eski 25-03-2016, 08:41   #6
Cemaleddin
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Sağol, örneklediğiniz ağaç zaten yamadori yapıldığında konik bir ağaçmış. Gövdenin tabanı 20 cm ise, ilk kesildiği tepesi 5 cm gibi... Buna kütük diyemeyiz ki... Yukarıda belirttiğim gibi konikliğe son derece elverişli bir ağaç... Ve doğru seçim bu işte...

Yani sizin anlatımınızdan şunu anlıyorum ben: W.Pall 9 yıl önce bu kütükle çalışmaya başladığında şöyle düşünmüş size göre; '' ya ben bu ağacı saçma bir hale sokayım da herkes bana gülsün... reklamın iyisi kötüsü olmaz, çok güzel reklamım olur, ben de para kazanırım'' ... Ama aslında olan şu: W.Pall bile düz ve ''heybetli'' bir kütükten bonsai yapamaz...

W.Pall'ın kütüğünü da iki dakika da konik hale getirmişsiniz... Teoriniz mükemmel görünüyor, ama hayat pratik akar sayın Sağol... Büyük ihtimalle Çizminizde solda kalan dalsız taban bir zaman sonra çürüyüp yok olacak... İlk heybetli kütükten eser kalmayacak... Olması gereken ölçülere gelecek...

Bu tartışmaları yaparak gerçekten havanda su dövdüğümüzü mü düşünüyorsunuz? Bence üzerinde hiç çalışma yapılmamış ne olacağı bile belli olmayan hayalkırıklığına mahkum KÜTÜK'lere beğeni yapmaktan çok daha önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum bu tartışmaların...

Unutmadan, böyle ağaçları uluslararası sergilere almamaları da bu tür saçma çalışmaların kabul görmediğini gösterir...

Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum...

Düzenleyen Cemaleddin : 25-03-2016 saat 13:42
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön