View Single Post
Eski 24-03-2016, 17:38   #83
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulkufhacettepe Mesajı Göster
Merhabalar. 10.03.2016 tarihinde çin sitesinden aldığım orkide tohumu diye gelen tohumları ektim.

Ve kısa sürede çimlendi. 24.03.2016 tarihinde bu haldelerdi.

Çimlenenleri çam fıstığı kabuğu ve peçete parçalarının olduğu şişenin içine attım. Bakalım sonuç ne olacak.

İşin uzmanı değilim. tamamen internetten edindiğim bilgiler ile hobi olarak yapıyorum.

tohumu aldığım sitede burası.

Birde burayı inceleyin. Biz insanızda bunlar ne Allah aşkına )
Sayın zulkufhacettepe,
Ne yazık ki siz de dolandırılan kişilerden biri durumundasınız. Bunlar orkide tohumu değil. Orkide tohumlarını tam olarak görebilmeniz için 20-40X büyütmeli
bir mikroskop kullanmanız gerekir, yani o derece küçüktürler, toplu görünümleri toz görünümündedir. Orkide tohumlarının büyüklükleri ile ilgili olarak Joseph Arditti ve Abdul Karim Abdul Ghani'nin 2000yılında kaleme aldıkları bir makale var: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1...0.00587.x/epdf
Makale İngilizcedir. İkinci olarak verdiğiniz site, yer orkidelerinin (bizim salepler bu gurupta yer alır) üstadlarından biri olan Svante Malmgrem'e ait. Orkide tohumları çok küçük olmaları ve besin maddesi içermemeleri nedeniyle tek başlarına çimlenemezler. Doğada bu bir mikoriza küfü sayesinde olur. Laboratuvarda ise küfün tohuma sağladığı besin maddelerini (mineral maddeler, şeker, amino asitler, vitaminler) steril koşullarda sağlanır,tohumlar başka bir canlı ile rekabet yaşamadan çimlenirler.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön