View Single Post
Eski 21-08-2007, 22:06   #20
Kagan
Ağaç Dostu
 
Kagan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 07-04-2005
Şehir: Tekirdağ
Mesajlar: 333
Kaktüslerin dişisi ve erkeği diye bir şey söz konusu değildir. Erkek ve dişi kavramlarında erkek dölleyici, dişi döllenici özellik taşır.

"Bitkilerde dişi organın stigması üzerine gelerek çimlenen polenden gelişen polen tüpü, embriyo kesesine ulaşır. Polen tüpü içindeki spermlerden biri yumurta hücresi birleşerek zigotu, bir diğeri de embriyo kesesi sekonder çekirdek ile birleşip, triploid endospermi (besi dokuyu) oluşturur. Zigot ilerki dönemlerde bölünerek embriyoyu meydana getirir."
(Alıntı "http://tr.wikipedia.org")

"Bir bitkinin bazı sürgünleri erkek, bazıları dişi organı taşırsa bunlara “ikievcikli” denir; bir sürgünde hem erkek, hem dişi çiçek bulunursa o zaman “birevcikli” olur. Aynı sürgünde hem bireşeyli hem ikieşeyli çiçekler bulunursa o bitkiye de “çokevcikli” denir. Bazı elemanları ikievcikli, bir veya çokevcikli olan bitkilere de “bireşeyli” denir; erdişi bitkilerde ise bütün çiçekler hem erkek, hem dişi olduğundan bunlara ikieşeyli denir."
(Alıntı: Meydan Larousse)

Yukarıdaki tanımlamalardan (özellikle ikincisinden) bitkiler için erkek-dişi sınıflamasının anlamsız olduğu, eğer böyle bir tanımlama yapılacaksa bunun yalnızca bitkilerin bir organı olan "çiçekler" için geçerli olabileceği sonucu ortaya çıkar. Dolayısıyla kaktüsler hakkında erkek ve dişi kavramlarını kullanmak anlamsızdır.

Ancak halk arasında bu tür inançlar yerleşmekte. Örneğin Yukka bitkisinin içinde çok zehirli bir örümcek varmış da, geceleri çıkıp ısırırmış gibi...Düzenleyen Kagan : 23-08-2007 saat 14:21 Neden: Düzeltme, ekleme.
Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön