View Single Post
Eski 16-03-2016, 14:08   #460
oz26
Ağaç Dostu
 
oz26's Avatar
 
Giriş Tarihi: 13-10-2012
Şehir: Eskişehir
Mesajlar: 349
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kavil Mesajı Göster
Merhabalar, konu hakkında güncel düşünceniz nedir? koruma-sit alanı içinde olmayan, herhangi bi il merkezine otomobille 45-50 dk den daha uzak olmayan, 3-5 dönüm arası,cüzdanı çok çok zorlamayacak enfazla 100bin tl civarı, iklim anlamında eskişehir kıvamında lakin flora olarak ağacı,yeşili bol olan nereleri önerebilirsiniz?

Doğma büyüme eskişehirliyim ve memleketimi seviyorum lakin içanadolunun kendine has bozkırı kahve rengini sevemedim bir türlü. azıcık batıya gidildiğinde Bilecik Bozuyük İnegöl Bursa Yalova kuzeyde Bolu gibi yerler tam aradığım kriterde gibiler lakin sizlerinde fikirlerini merak ediyorum..

Amacım arsayı alıp hafta sonu gidip gelmekten ziyade 100m2 basit bir ev inşaa edip hayatımı burada devam ettirip. Şehir ilçe merkezine hergün yol yapıp gitmek. İstanbulda apartmanda yaşayıp 1 saat günde yol çekeceğime köyde-köy civarında yaşayıp 1 saat yol çekmeyi yeğlelerim. öte yandan topraktan para kazanma, yetiştirdiğim ürünü organik adı altında satma gibi gayelerim yok. yapacağım tüm olaylar tamamiyle şahsi hazzım ve keyfimi tatmin amaçlı olacak ve maddi gelirimi işim aracılığıyla ve sonrasındaki emlak yatırımlarımla vs karşılamayı düşünüyorum. (meyve ağaçları, basit bir kümes, çeşitli sebzeleri otları içeren bostan, peyzaj ve çiçek düzenlemesi belki basit bi arı kovanı, belki küçükbaş, kedi,köpek, ördek, tavşan vs vs. )
anlatınca hayal gibi geliyor lakin başlamak, düşünmek bitirmenin yarısıdır felsefesini benimsiyorum.
Saygılar
Eskişehir'in florası oldukça geniştir. Yakın yerlere alıcı gözle bakmanızı öneririm. Merkeze 10 kilometre bile olamayan Eşenkara'yı gördünüz mü?
Sofça Köyü yakınında Doğa (ismini tam hatırlamıyorum) evleri var. Ben iki sene önce gördüğümde ağzım açık kalmıştı. Mütevazi ve çok güzel yaşam alanı oluşturulmuş.

Daha batıya 25 - 30 Km. giderseniz Türkmen dağı etekleri, Kalabak ormanları harikadır. Suyunu anlatmaya gerek yok sanırım.

Sarıcakaya, Mihalgazi, Tarpak, İnhisar, Çatacık Ormanı ve Gökçekısık çevresi, Mihalıççık çevresi özellikle Gürleyik doğa harikasıdır. Bu listeyi uzatmak mümkün.

Benim gibi "ucundan kıyısından deniz görünsün" takıntınız yoksa Eskişehir ve çevresinde istediğiniz özellikler sahip çok yer var. Seçiminizi doğup büyüdüğünüz yere yakın tutarsanız daha baştan bir çok problemi çözmüş olacağınızı unutmayın. Sıkılırsanız da merkeze yerleşip haftasonu rahatlama ihtimalini de düşünmelisiniz.

oz26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön