View Single Post
Eski 11-03-2016, 08:59   #385
sar-dunya
Ağaç Dostu
 
sar-dunya's Avatar
 
Giriş Tarihi: 20-04-2013
Şehir: Ankara
Mesajlar: 198
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Ben bir tıp doktoruyum.Cerrahım..Ve şimdi kendi bulduğum sırrı size açıklayayım:Orkideye her su verdiğinizde toprağına B vitaminleri içeren bir vitamin hapı koymanız (insanların kullandığı B komleks vitaminlerinden) yeterli.Böylece orkideniz hiç çiçeksiz kalmayacak ve oldukça da sağlıklı olacaktır.pAHALI vİLMORİNLERE,gENTALARA VS. HİÇ Mİ HİÇ GEREK YOK.Sadece B vitamini o kadar..Siz de böylece, güzel orkidelerinizin keyfini çıkartacaksınız.2 yılda bir de orkidenin toprağını değiştirmeyi unutmayın lütfen...Su verirken dikkat! Fazla sulamayın, kesinlikle tabağında sulu bırakmayın..
Herkese; bol çiçekli orkideleriyle güzel günler dilerim..
Vitamin tabletleri -genelde- koruyucu filmle kaplı olduklarından eriyip toprağa karışmaları problem olacak, tabletler ezilip mi konuyor? Tablet içeriği suda eriyince karşılaşılacak o kötü koku nasıl çözülüyor? Tabletlerin faydasını kontrollü bir deney ile mi tespit ettiniz? Musluktan akan suyunuza bir yerlerden nitrat ve fosfat karışıyor olmasın -ki ben tıp doktoru değilim, bu durumun sakıncalarını benden iyi bilirsiniz.

Öte yandan sağlıklı insanlardan farklı olarak sağlıklı bitkilerin kendi B vitaminlerini ürettikleri yazıyor birçok yerde. Tohumdan orkide için bir vitamin karışımına ihtiyaç olacaktır ama bunun da konumuzla çok ilgisi yok.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön