View Single Post
Eski 10-03-2016, 23:58   #6
Mücevher Çalısı
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Çoğaltılması En Kolay Çiçekler Tohumla Üretilen Çiçeklerdir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cevahirabi Mesajı Göster
Arkadaşlar bu ilkbahar bahçemdeki çiçek çeşitliliğini arttırmak için tohumcudan; ateş çiçeği, süs ay çiçeği, aslan ağzı ve saray patı aldım ve bahçeme aktim. ama hala filiz veren bir tohum olmadı. Bende bundan sonra sadece dalından **** yaprağından köklendirilebilen çiçekler edinme kararı aldım. Sezon başında aldığım yaprak güzeli bitkileri çok güzel çoğaltılıyor. dalını kır ek 1 haftada yaprak vermeye başlasın. Aynı şekilde Sardunya da hızlı üreyen bir çiçek.

Bu çiçek listesine ek olarak hangi çiçekleri sayabilirsiniz?
KURDELE ÇİÇEĞİ
JAPON ŞEMSİYESİ
SALON SARMAŞIĞI POTOS
YAPRAK GÜZELİ
TELGRAF ÇİÇEĞİ
KALANCHOE
AŞK MERDİVENİ
TESTERE ÇİÇEĞİ
AFRİKA MENEKŞESİ
ORKİDE MENEKŞESİ
PAŞA KILICI
SARDUNYA
BEGONYA
MİNYATÜR GÜL

Dalından **** yaprağından hızlı bir biçimde tutan çiçekler nelerdir?
Bu sayılan bitkilerden bazıları "çoğaltılması en kolayı bırak kolay bile değil" bana göre, örneğin; Japon Şemsiyesi, Aşk Merdiveni, Begonya, Minyatür Gül...

En başta bazı çiçek tohumlarının ekildiği ve çimlenen olmadığı belirtilmiş. Bitkiler çıkmadılarsa topraktan, çimlendirme hatası yapılmış demektir. Yoksa başlığa en çok cevap tohumla üretilen bitkilerden gelir. Çelikle de bazı bitkiler kolay üretiliyor örneğin "Yaprak Güzeli ve Telgraf Çiçekleri" ama az sayıda bitki üretiliyor bu yöntemle oysa ki tohumla dünya kadar "Ateş Çiçeği ve Aslanağzı" elde edersiniz. Bir de tohumları ile yayılıcı bir şekilde üreyen çiçekler var Ör: "Kahkaha ve Kadife Çiçeği", o kadar çok çimleniyor ki bunlar, bazen kökleyip atmak zorunla kalabiliyor insan vs vs...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön