View Single Post
Eski 10-03-2016, 10:10   #39
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Ön bahçede yaklaşık 18 m2'lik bir alandaki betonu kırdırdık. Alttan çıkan toprağı elde çapayla bellemeye çalıştık ama toprak, betonun da etkisiyle aşırı sertleşmiş. Yarım saatte en fazla 30 cm çaplı bir yeri kazabildik. Çapa makinesi kiralama ile ilgili araştırma yaparken komşularım farklı bir yöntem önerdiler. Sert toprağın üzerine kompost ve ağaç kabukları serip bir sene bekleyince toprak yumuşacık oluyormuş. Kompost ve çürüyen ağaç kabukları solucanlara yiyecek oluyormuş, solucanlar da belleme işini bedavaya yapıyorlarmış. Tabii solucanların hareketi sayesinde kompost da iyice toprağa karışıyor, verim de artıyor.

Bu ilginç yöntemden forumda bahsedeyim diyordum ki zaten yıllardır konuşuluyormuş. Bu forum bir derya deniz, her an yeni bir yerini keşfediyorum

Ben de ev bahçeleri için bu bellememe yöntemini denemiş olacağım. Tecrübelerimi burada paylaşırım.
Sayın Gilan;

Sert toprak üzerine doğal gübre sermeniz durumunda da toprak tamamen yumuşuyor. Benim gübre verdiğim ağaç altlarında bulunan toprak bir sene sonra tamamen yumuşak ve istenilen şekilde işlenebilir halde oluyorlar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön