View Single Post
Eski 06-03-2016, 12:20   #10
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bitter03 Mesajı Göster
Merhaba hydroponik akvaryumun içinde sera ortamında akvaryum bitkisi yetiştirmeye çalısıyorum fakat 6.5 e ayarladıgım ph belli bir süre sonra düşmeye baslıyo 4.80 lere kadar düştüğünü gördüm acaba fosforik asit eklemesi yapıyorum 6.5 e ayarlıyorum ama daha sonra düşmeye baslıyor ondan olma ihtimali varmıdır ? Diğer sorum ise gübrelemeyi 5 günde bir su değişimi ile birlikte yapsam nasıl olur ? suyu tamamen değiştirmeyeceğim az ve sık su değişimi ie bitki gelişimi nasıl olur.
Sayın Bitter03,
Verdiğiniz gübreden bitkiye geçen iyonlar neticesinde pH düşer. En önemli sebebi, amonyum iyonunun kullanılmasıdır. Yükseltmek için pH metre yardımıyla kontrollü olarak gübre tankına potasyum hidroksit ilave etmeniz gerekir. Bitkileri su dışında (emers) olarak yetiştirin. Karbondioksidi daha fazla alabilecekleri için daha hızlı büyürler. Tabii ki nemi korumanız gerekli, bunun için piyasadan kolayca bulabileceğiniz ultrasonik soğuk buhar cihazlarından bir tane edinmelisiniz. Sis durumuna gelmiş suyu, kalın bir hortum yardımıyla bitkileri koyduğunuz kap içerisine göndermeniz yeterli. Bir adet zamanlayıcı (timer) vasıtasıyla cihazın çalışma zamanlarını ayarlayabilirsiniz. Soğuk buhar cihazının koyduğunuz zemin temiz olmalı, aksi taktirde bitkilerinize suyla birlikte zararlı mikroorganizmaları da vermiş olursunuz. Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön