View Single Post
Eski 05-03-2016, 08:56   #72
Barcalena
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2016
bIRCOMsYSTEM bu foruma öncelikle size teşekkür etmek için üye oldum, verdiğiniz bilgiler orkideyi tohumdan yetiştirme konusunda bana cesaret verdi. Diğer siteden de yapmış olduğum araştırmalar sonucu, 6 çeşit orkide tohumu siparişi verdim. Bir kovanın içine bir çay kaşığı tarçın, bir tatlı kaşığı kadar çamaşır suyunu kovaya ekledim üstüne 3 litre kaynar suyu ilave ettim topladığım çam ağaçlarının kabuklarını (2 kg kadar) kovanın içine atıp 20 dakika kadar beklettim, arada bir karıştırdım. Daha sonra suyunu süzdürüp çam kabuklarını balkonda 1 gün kurumaya bıraktım. 26.02.2016 tarihinde gelen orkide tohumlarını (her poşette 2-3 er tane vardı ) kurumaya bıraktığım çam kabuklarının ufak parçalarından seçerek kutunun (6 bölmeli lokum kutusuydu) en altına kağıt havludan bir parça kesip üstüne nemli ufak çam kabuğu parçalarını yerleştirdim. Üstüne her bölmeye evde bulunan orkidenin dibinden aldığım 1 parça ağaç parçasını ufalayarak serpiştirdim ) Orkide türlerini karıştırmamak için her bölmeyi numaralandırdıktan sonra ayrı ayrı ufak kaplarda [1 damla çamaşır suyunu yarım litre suya (kaynatılmış soğuk suya) karıştırarak hazırlamış olduğum suda] suyun içinde 15 dakika kadar dezenfekte ettim. Tohumları hazırlamış olduğum çam kabuklarının üstüne bıraktım. Püskürterek toz tarçın karışımlı suyla tohumları ve çam kabuklarını nemlendirdim. Üstünü kaparak 24-27 derece sıcaklıklarda olduğu için ışıklı ortam da olduğundan TV nin önüne yerleştirdim. 26.02.2016 tarihinden itibaren çektiğim fotografları sizinle paylaşacağım. Çok hızlı gelişme gösterdiler 1 haftada boyları 8-9 cm ulaştı. Tekrar teşekkür ederim.

Barcalena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön