View Single Post
Eski 25-02-2016, 08:57   #11
thunderon
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Aldığınız arazinin eskiden fındık bahçesi olduğunu yazmışsınız. Ceviz türleri farklı olduğunda pek çok bölgede yetişebiliyor. Oysa fındık öyle değil, belli bir nem istiyor. Her şartta yetişebilecek bir ürün mü daha cazip?, yoksa iklim şartlarının belirlediği ürün mü daha cazip? Bana göre arz- talep olayını düşününce fındık asla değerini kaybetmez. Ceviz kadar olmasa da fındıkta dayanıklı bir meyve. Bugünü değil ilerideki arz- talep dengesini düşünmek gerekiyor. Ülkenin tarım politikası diye bir şey maalesef yok. Cevize teşvik var. Herkes cevize hücum. Antalya da narenciye yi söksünler ceviz diksinler, portakalı 5 liradan yiyelim.
Merhaba,

Tarla eskiden fındıklıkmış ama çok fazla fındık kalmamış. Sakarya yöresinde yetişebilen çok çeşitli meyvelar var. Fındığın seçilmesinin sebebi birkaç yılda ürün vermeye başlaması ve bakımının kolay olması. Bu yörede fındık çok yaygın ama bahçenin yanında ayva kiraz elma armut ceviz bahçeleri de var. Fındık birkaç öbek yapacağım ama daha çok ağaç olsun istiyorum. Dediğim gibi ticari kaygılarla yapmıyorum sadece kendi ihtiyacım görülsün fazla olursa da gelen yesin. Para çıkarsada bahçe masrafını çıkarsın yeter

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön