View Single Post
Eski 24-02-2016, 11:51   #15
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olmez Mesajı Göster
Tümünü evimin balkonundaki mini seraya taşıdım Sn. rencberdede. Doğuya bakan bir balkon ve sabah gün doğumundan öğleyin 12:30 a kadar doğrudan güneş görüyor. Sabahları seranın kapağını açıp öğle yemeğine geldiğimde işe gitmek üzere çıkmadan saat 13:00 gibi tekrar kapatıyorum. İşin açıkçası kavunlar ve salatalıklar dışında diğerlerinde sorun yok zaten. Akşam elimde kalan tohumlara baktım da kavunlardan birinden zaten yedek tohum kalmış elimde, yeniden ekim yapacağım. Ancak salatalık ve 2 tür kavundan tohum ayırmamışım. Muhtemelen zaten tohum azdı içinde. Salatalık ve bu 2 tür kavunun o çok uzayan fidelerini yaşatmaya çalışacağım bu yıl için. Pek ümidim yok ama tohum alabileceğim tek meyve verseler yeterli sanırım bu sene için.
Sn. olmez;

Elinizdeki bardaklar kağıttan sanırım. Plastikten bile olsa bardağın altını komple alıp ters çevirerek uzun fidelerinizi bu boşluktan dışarıya çıkartın. İsterseniz sağa sola tam olarak gitmemesi için iki bardak uzunluğunda bir dal parçası da ilk bardağa dikin. Uzun fidelere zarar gelmeden yavaş yavaş ikinci bardağın içini toprak ile doldurun. Bitki uzun boyu yanlardan desteklenmiş olunca kırılma riski azalacaktır. Daha sonra biraz su ile sulayıp en çok güneş alan biraz daha soğuk olan bir yere yavaş yavaş çıkartın. Bitkiniz kısa sürede hem güneşe alışacak hem de gövdesini kalınlaştırarak büyüyecektir.
Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön