View Single Post
Eski 16-02-2016, 19:02   #131
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drdilek11 Mesajı Göster
Sayın Doku Kültürcü sanırım sizden öğreneceğim çok şey olacak.Umarım sorularımla sizi çok sıkmam.Tohumdan üretmek için henüz tohumum yok fakat orkidelerimi tozlaştırmayı başardım.Bu arada tohumlar olgunlaşana kadar doku üretimi denemek istedim tamamen ev şartlarında.siz doku parçası olarak orkidenin hangi bölümlerini kullandınız?sonuçları nasıldı?çok teşekkürederim
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drdilek11 Mesajı Göster
Sayın Doku Kültürcü sanırım sizden öğreneceğim çok şey olacak.Umarım sorularımla sizi çok sıkmam.Tohumdan üretmek için henüz tohumum yok fakat orkidelerimi tozlaştırmayı başardım.Bu arada tohumlar olgunlaşana kadar doku üretimi denemek istedim tamamen ev şartlarında.siz doku parçası olarak orkidenin hangi bölümlerini kullandınız?sonuçları nasıldı?çok teşekkürederim
Sayın drdilek11,

Çiçek dalı üzerindeki uyur durumdaki gözleri çoğaltmak için kullandım. Sizin durumunuzda, bu uyur gözleri kullanamazsınız, tohum kapsüllerini feda etmeniz gerekir. Bu gözleri başka bir bitkiden almanızı öneririm. Tohumlar için ise 5-6 ay gibi bir olgunlaşma süresi var. Bu gözlerden elde ettiğiniz ilk gelişen bitki aşırı derecede yavaş gelişir (jüvenilite kaybı nedeniyle). Ve dikim yaptığınız ortam bileşiminde sitokinin (benziladenin, kinetin...) denilen, sürgün gelişimini teşvik eden kimyasal maddeler ilave etmeniz gerekir. Hatta, ekmek mayasının ürettiği aktif maddelerden biri sitokinin (2-isopentenyladenosin) karakteri gösteriyor. Ve, Japonların gerçekleştirdiği maya ile yapılmış bir doku kültürü çalışması da mevcut. Sıcaklık ise önemli faktördür ve 23-25 °C arası sıcaklıklar uyur gözden sürgün gelişimini teşvik eder. "Plant Propagation by Tissue Culture" adında bir kitap var. Bu kitabı, Plant Propagation by Tissue Culture - Springer sayfasında bulabilirsiniz. Ücretsiz olarak indirebilmek için, öncelikle bir üniversitenin kütphanesindeki bilgisayardan yukarıdaki bağlantıya gidip sayfanın üst kısmında yer alan "Sign Up" bağlantısını tıklayıp Springer Yayınevine kayıt yaptırıyorsunuz. Daha sonra da kendi bilgisayarınızdan bu siteye gidip "Login" yapıp kitabı bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Kitap 504 sayfa ve 19MB yer kaplıyor. Bu kitapta doku kültürü laboratuvar çalışması için gerekli hemen hemen tüm bilgiler var. Önerebileceğim başka bir kitap ise "Plants from Test Tubes". www.Amazon.com kitap satış sitesinde 29$ gibi bir fiyata satılıyor. Bu kitap en temel bilgileri veriyor.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön