View Single Post
Eski 15-02-2016, 14:51   #129
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drdilek11 Mesajı Göster
Sayın Doku Kültürcü siz sadece tohumdan mı çalışıyorsunuz? yoksa orkide için doku deneyimleriniz de oldu mu?
Genellikle tohumdan çalışıyorum ama zaman zaman dokudan çalıştığım da oluyor. Tohumdan çalışmanın avantajları şunlar:
1. Orkide virüsleri tohumla taşınmıyor. Ana bitki virüslü olsa bile çimlendirdiğiniz tohumlardan gelişen bitkiler virüs taşımıyor.
2.Marketlerden satın aldığınız orkidelerin hepsi patentli veya tescil edilmiş durumda. Islahı yapan kişiye "royalty" yani ıslahçı hakkı ödenmesi gerekiyor. 1-2 tane üretiyorsanız sorun oluşturmuyor ama "Ben bu bitkiyi üretip satacağım" dediğiniz zaman ıslahçı haklarını ödemeniz gerekiyor. Tescil edilmiş otsu bir bitki için 20yıl, odunsu bir bitki için 30 yıl ıslahçı hakları korunuyor. Üretmeyi düşündüğünüz bitki çeşidi 20 (odunsu bitki ise 30yıl) yıldan daha uzun zamandır üretiliyorsa ıslahçı hakları artık korunmaz ve istediğiniz gibi üretip satışını yapabilirsiniz. Bitkiyi tohumdan geliştirip üretiyorsanız, genetik açılma nedeniyle DNA'sı farklı olacaktır ve ıslahçı hakkı ödemeniz gerekmeyecektir. Okuduğum bir kaynakta ise, melezleme yaptığın bitkilerden bir tanesi bile tescilli bir çeşit ise, ıslahı yapan kişiden "nezaketen" izin alınması gerektiği belirtiliyordu. Yinede bu konuda bir ıslahçıdan da görüş alınması iyi olur. Ziraat fakültesi öğretim üyelerine sormak gerekir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön