View Single Post
Eski 14-02-2016, 13:28   #32
kutsalangemon
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Merhaba arkadaşlar Hindistan cevizimin son haftalardaki gelişim evresini sizlerle paylaşıyorum. 28 Aralık'ta başladığım yetiştirme serüvenim bugün 50. gününde ve Hindistan cevizim oldukça iyi gelişiyor. Buzdolabı poşeti içerisinde varla yok arasında bir su ile kalorifer üzerinde güneş alan bir yerde muhafaza etmeye devam ediyorum. Son 2 haftadır ara ara cevizi poşetten 1 saatliğine çıkarıp hava alması için bırakıyorum sonra tekrar koyuyorum çünkü ev ortamı nemsiz ve kökler kuru kalmamalı. Kök kısmı her gün gözle gürülür şekilde uzuyor ve küçük beyaz kök noktaları da oluştu. Özellikle o kısımlar asla kuru kalmamalı. Kök kısmı yaklaşık 4-5 cm oldu beyaz yeşil arası olan yakında palmiye yaprağı olacak ucu artık tamamen yeşile döndü ve 3-4 cm civarında. Sanırım daha 2 ay kadar buzdolabı poşetinin içerisinde kalacak. Hiç değilse bahar ortası gibi toprak ekimi yapılırsa daha iyi olacak gibi.

Bir başka hindistan cevizi denememe 2 hafta önce başladım fakat hala bir hareketlenme yok. Alırken içerisindeki su miktarına dikkat etmedim oldukça azmış. Çimlendirme yapacağınız hindistan cevizi içerisinde bol su olmasına çok dikkat edin eğer 2-3 hafta içinde hiçbir çimlenme belirtisi yoksa kırıp yiyebilirsiniz. 3 gün önce de yeni bol sulu bir hindistan cevizi yetiştirmeye başladım. Umarım o da bu başarılı örnek gibi yetişebilir.

Eklenen Resimler

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön