View Single Post
Eski 13-02-2016, 23:47   #125
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Steril çalışma için HEPA kabin...

Merhaba Arkadaşlar,
Üniversitede doktora yaptığım dönemde, çalıştığım laboratuvara 15000dolar değerinde çift HEPA filtreli, paslanmaz çelikten bir kabin alındı. Hemen akabinde mantar laboratuvarına da aynı firmanın daha az fonksiyonlu modeli alındı, 4500 dolardı. 2008 yılında mezun oldum ve bir doku kültürü laboratuvarında çalışmaya başladım. Yukarıda belirttiğim steril çalışma kabinlerini kendimiz yaptık. Bizim kabinler, Ulpatek Ulpatek Filtre Ticaret Sanayi A.Ş firmasından aldığımız 30*30 boyutlarındaki H14 sınıfı filitreler ve pleksiglastan yapılmıştı. 30x30 ebatlarında H14 sınıfı bir HEPA filtrenin 2010 yılı fiyatı KDV hariç 53 Euro idi. Pleksiglas + motor + HEPA filitre toplamı 1000TL. civarında idi. Patronum, üç adet yaptırdı. Pleksi kabinler laboratuvara geldi, HEPA filtreleri plastik örtülerinden çıkartıp kabine bağladık, motoru yerleştirdik. Mükemmel çalıştı. Kendi evimde de bir adet kabin yaptım. 1000TL'den çok daha ucuza imal ettim. 3mm'lik camdan yaptım (biraz riskli). Kabin üzerine yük binmesin diye motor ve ön filitreyi ayrı imal ettim ve aluminyum aspiratör borusu ile birbirine bağladım. Boru boşluklarını silikonla kapattım. Sorunsuz çalıştı. İşlem sırası karışık gelmiş olabilir. Holmes HAP bağlantısında çok daha basit bir sistem var. Bağlantıdaki gibi bir kabin yapacak arkadaşlara bir önerim var, kabin olarak kullanılan plastik kutunun açık kısmına 11-12cm genişlikte, kabinin açıklığı uzunluğunca havanın doğrudan çıkışına engel olacak plastik bir şerit konmalı. Bu yapılınca hava engele çarpar ve daha büyük açıklıktan geçmeye zorlanır ve dar alanda pozitif bir basınç oluşturulur. Deneyecek arkadaşlara başarılar...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 15-02-2016 saat 19:13
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön