View Single Post
Eski 12-02-2016, 15:29   #13
dongyul
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
- daha ucuza malolan süreğen bir sistem imiş. ( Turba yosunu kullanmak sistemden şart gibi çünkü toprak kalıp bir süre sonra çökebiliyormuş.)

Şaşırtma yapmadaki amaç bitkinin kazık kökükün bir kısmının kopmasını sağlayıp bitkiyi daha iyi besleyen saçak kök yapmasını sağlamak değil mi ? O zaman niye şaşırtıyoruz. ?
Sayın Saleri; Çok teşekkür ederim bunları duyunca mutlu oldum gerçekten hemen cevap vermek yerine arkadaşıma sorup yazmak istedim.

Acıkcası siz yazınca benimde kafamda soru işaretleri oldu hemen organik tarımla uğraşan yabancı arkadaşıma sordum...

- Şaşırtma işi kafama takıldı dediği şu şaşırtma işini aslında yapmamızın nedeni bitkiyi uygun ortama taşımaktır. 2 yıldır bu aleti kullanıyorum hiç kök sorunu hırpalanma ile karşılaşmadım.

-Ayrıca bu alettin dezavantajı ince toprak ve kum gibi materyal ağırlıklı kullanmalısınız.

Benim yaptığım;

-1 ölçü elenmiş toprak
-1 ölçü torf
-1 ölçü steril kum (Bunu yazmış demek istediğini anlamadım.)
-1 ölçü organik gübre (yanlış hayvan gübresi sanırım.)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
- herşey derli toplu imiş (Bir fırın tepsisinde onlarca fide diyor ama sn dongyul un plastik kasasındaki poşet viyolleri daha görmemiş. ))
Çok şaşırdım nereye dikkat etmişsiniz ama cidden o kaplar çok kullanışlı ve yer kaplamıyor kap çok yumuşak materyalden yapılmış kökler zarar görmeden çıkıyor. Maalesef sayıları 60-70 tane yeterli gelmiyor^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön