View Single Post
Eski 19-08-2007, 14:44   #23
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Yaz başında,komşu bahçe ile aramızdaki manzarayı kapatan hedera'ları(sanıyorum canariensis) kaldırmaya karar verdik.Belki bonsai olabilirler diye kökten söküp atmaya kıyamadım,sadece budadım.Şimdi hepsi sürdüler.
Acaba bu halleriyle bonsai'ye uygunlarmı?
Şunu düşündüm:
Bonsai kurallarına uygun boyda(çapının 6 katı?) V şeklinde keserek Ali hocanın anlattığı gibi elektrikçi bantı ile sararak yeniden sürmesini sağlayıp birkaç ay sonra saksıya almak.
Yorumlarınızı beliyorum.
ferda hanim dusundugunuz gibi sarmasiginiz Kanarya adalari sarmasigidir ve Memedin dedigi gibi yaprak kucultmede zorlanabilirsiniz. Yine de, bu sizi sarmasiklardan bonsai yapmaktan alikoymamali.(diger sarmasik cinslerine gore yaprak kucultmeye daha az tepki veriyorlar)

Govdeyi V seklinde kesme yontemi sadece supurge tarzina uygulanan bir yontemdir ve genelde yapragini doken ve govdesi duz cikan agaclara uygulanir.

Resimde gordugum sarmasiklarin kok ve govdeleri guzel kivrimlar olusturmus onlardan guzel celebi tarzlari yapabilecegini dusunuyorum.

Sonbaharda onlari sokup saksilara alabilirsin. Daha sonralari da bulabildigin bonsai saksilarina gecirirsin.

Kolay gelsin

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön