View Single Post
Eski 09-02-2016, 14:16   #10
olmez
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Gülden bonsai için önerileriniz olur mu?

Eşimin 2011 gibi pazardan aldığı gül. Geldiğinde incecik bir gövdeye sahipti. Budamayı kesinlikle çok seviyor. Geldiğinden bu yana saksı değişimleri ve budamalar dışında ekstra bir şey yapmış değilim. Tahmini olarak 6-7 yaşında olsa gerek. Bonsai yapmak gibi bir niyetim olmamıştı ama bugün balkona çıktığımda şöyle bir bakınca bana sanki farkında olmadan bir bonsai adayına dönüşmeye başlamış gibi göründü. Önümüzdeki baharda tekrar toprak yenilemesi yapılacak. Budama ise bu güzelin en sevdiği şey. Budadıkça daha bir canlanıyor. Özellikle açtığı güller bozulmaya başladığı anda o çiçeğin olduğu dalı budadım mı hemen başka bir daldan yeni tomurcuk çıkartıp o büyürken budanan dalı yeni çiçeğe hazırlıyor. Budamalarını aksatmadığım sürece üzerinden çiçeği de hiç eksik olmuyor anlayacağınız. Kışa girerken ise radikal bir budama yapıp bu hale getiriyorum. (Bu yıl birazcık radikal olmayayım dedim. ) Hava biraz güzel gitmeye başladımı hemen yapraklanmaya başlıyor. Uzun süreli don olmadığı sürece dokunmuyorum. Uzun süreli don uyarısı olursa ve bu şekilde filiz vermeye başlamışsa mini sera içerisine alıyorum. Böylece yıllardır mutlu mesut yaşıyoruz. Sabah görüntüsü ile bana "Benden de iyi bonsai olur haaa." deyince acaba dedim. Önerileri ve tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Name:  IMG_1896.jpg
Views: 1335
Size:  39.6 KB

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön