View Single Post
Eski 05-02-2016, 11:16   #218
Doruk Yolaç
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2015
Merhaba ben de çam fıstığı merkalılarındanım. Aslında çoğu bitkiye meraklıyım ama neyse 3 ay önce normal bahçe toprağına ektiğim çam fıstıkları 5-6 cm kadar oldular ve sağlıklı görünüyorlar. Bu sürece kadar yaptıklarımı özetlersem. İlk başta tohumları 2 gün suda beklettim. Yukarı çıkan tohumlar boş olduğu için dibe batanlarını alıp toprağın 1 cm altına yan olarak diktim. Haftada bir felan tam nem kaybetmeden normal sulama yaptım ve 17-18 gün sonra cıkamaya başladılar. Ard arda patladılar. 15 tane ektim ve 14 ü tuttu. Fakat 3 tanesini kuşlar maalesef katletti ve şuan elimde 11 tane var. Bazıları da kuşlardan zarar gordu fakat toparladı. Sadece yapraklarından bazıları yarı kopuk durumda. Çıktıktan sonra ne mi yaptım ? İnanın hiç dokunmadım. Doğasındaki gibi büyüsün dedim. Başarılı da oluyorum. Genelde çok kurular ve içim içimi yiyiyor fakat zaten bu bitkiler kuraklığa alışkın bitkiler. Daha sonra da saksılarını değiştirmeyi düşünüyorum fakat çok sancılı bir süreç köklerine zarar vermeden nasıl değiştirebileceğimi bilemiyorum

Doruk Yolaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön