View Single Post
Eski 03-02-2016, 21:15   #191
kürşad
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Kendi yaptığım metodu anlatayım, en güzeli kireç ve göztaşını kendin alıp yapmak. 10 kg kireci ayrı ayrı 2 poşet halinde alın. 2 tane 20 kg lık tenekenin ağzını açıp sabunla yıkayıp içini yarıdan fazla su doldurarak kireçleri parça parça atın. Tamamen sönünce üzerine su ekleyin. 2 tane de temiz 30 litrelik deterjan bidonu yıkayın ve bu iki kireci boya karıştırma ucunu matkaba bağlayıp karıştırın ve tas tas alıp 25-30 cm lik ince süzgeçle süzün ve bidonlara koyun. Bunlardan genelde 2 tane hazır bulundururum ben. İlacı atacağınız zaman bidonu yan yatırıp ileri geri sallarsanız kireç şerbet haline geliyor, ilaçlamanın içine 700-800 litre su doldurup kireçleri bidonu yan yatırarak yine aynı süzgeçle tonluğun içine süzün. Metal olmayan plastik bir kapta göztaşının yarısını koyun ve ihlas var ise bundan yapabileceğiniz en sıcak su ile bir kova su yapın, sonra göztaşının üzerine ekleyin ve karıştırın, sonrasında biraz çöktükten sonra süzgeçle bunu da süzün, bu arada traktör çalışıp ilaçlama karışma halinde olsun. Sonra göztaşını da böyle böyle süzün, iyi bir ayarlamayla 45 dakikada tamamı erimiş oluyor. sonra 1 tona tamamlayın. 1.5 luk meme takılı tabancada hiç tıkanma olmadan defalarca bordo bulamacı attım hem de el ile ve kendi başıma. Tıkanmaması için kireçte erimemiş parça kalmayacak, göztaşı da aynı şekilde olacak. Bakırlı karışıma yayıcı yapıştırıcı konmaz diyor ama ben arada atıyorum bir tane. İşiniz bittiğinde ise ilaçlamanın içine bir miktar su doldurup pompayı çalıştırmanız ve tabancadan duru su çıkana kadar su basmanız gerekiyor. Bir dahaki ilaca tıkanma yapmaması için.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön