View Single Post
Eski 01-02-2016, 19:14   #19
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
İsot (Kültivar Balkanlı)

Bu cesidin tohumlari, yetistirme sartlari uygun olan butun proje istasyonlarina aciktir. Asagidaki resimde de gorebileceginiz sekilde, bana gelen tohumlar, kabuk ozellikleri birbirine benzeyen ama sekli birbirinden farkli meyveler verdi. Anladigim kadariyla, her uc biber de pul biber yapiminda kullanildigi icin karisik olarak gonderilmis. Ortadaki biber (ve bir miktar en sagdaki), sekil itibariyle Sn dagsa_reklam'in bu seneki tohum etkinliginde dagittigi bibere benziyor. Uc farkli sekildeki meyveden aldigim tohumlari ayri ayri gonderecegim; bu yuzden lutfen ayri ayri gozlem yapmaya calisin.

Yetistirme sartlari ve planlari uygun olan gonulluler, lutfen taleplerini Begen tusuna basarak belirtsinler. Sadece talepte bulunanlara tohum gonderecegim. En sagdaki biberin tohumundan yalnizca belirledigim az sayida ureticiye gonderebilecegim (bunun tasnifi sirasinda bir sorun olmus).

• Bitki türü: Sebze
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum Türü: Biber, Capsicum annuum
  • Tohum çeşit adı: İsot
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Tampa
  • Tohumun kökeni: Urfa
  • Tohumun geldiği yer: Urfali Balkanlı ailesi
  • Kullanılan gübreler: Keci gubresi, organik bazli diger urunler
  • Kullanılan ilaçlar: -
  • Hasat yıl ve ayı: 2015
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Cok kaliteli aci pul biberi yapiminda (bence ayni klasmandaki Ispanya'nin Espelette ve Suriye'nin Halep Biberi'nden cok daha kaliteli) kullanilan, ince kabuklu ve lezzetli meyvelere ve yuksek verime sahip bir cesit.
  • Çeşidin Hikayesi: Urfa'nin atalik cesidi. Cok uzun arayislardan sonra farkli tohumlari denedim (onemli bir kisminin kaynagini teyit ettirememistik). Has İsot olan bu tohum karisimi bana yorede karisimi pul biber yapiminda kullanan Balkanlı ailesi gonderdi. Vurgulamak isterim; tohumlar aileye ait tohumlar degil ama ayni biberleri pul biber yapiminda uzun yillardir kullaniyorlar. Eksik olmasinlar, tohumlari biberlerden cikarip bana gonderdiler.

Name:  IsotKultivarBalkanli.jpg
Views: 1142
Size:  52.1 KB

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön