View Single Post
Eski 30-01-2016, 06:26   #1
gilan
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
gilan / Bahçe (San Jose, Kaliforniya / ABD)

Yine bir bahçe macerasına başlıyorum. Bahçem henüz çok yeni olduğu için içinde bana dair pek bir şey yok. Ama her köşesi için yüzlerce planım var. O yüzden bu bir ”bahçemi tanıtma” başlığı değil, ”gelin hepberaber bir bahçe yapalım başlığı” olacak.

Bir önceki Ankara’daki bahçeme çıraklık bahçem diye bakıyorum. (gilan / Bahçe) Onun sayesinde ağaçlar.net ile tanıştım. Henüz çok acemi olduğum için bir sürü hata yaptım ama bu sayede de bir sürü şey öğrendim.

Arada balkon günleri geçti. (gilan / Balkon)

Şimdiki de kalfalık bahçem olsun diyorum. Bahçe biraz daha büyük, ben de biraz daha tecrübeliyim ama hala bilmediğim bir sürü şey var. Yıllardır beğenip kaydettiğim bir takım bahçe uygulamalarını denemek için sabırsızlanıyorum.

İleride bir gün 3-4 dönümlük bir arazim olursa, onu da ustalık bahçem yaparız umarım.

Temel bilgiler:

Bahçenin bulunduğu şehir :
San Jose / Kaliforniya / ABD

Bahçenin büyüklüğü :
Arsası ev dahil 750 m2. Net olarak arka bahçe 250 m2, ön bahçe de garaj girişini düşünce 80 m2 kadar.

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :
Akdeniz iklimi. Kışlar yağışlı, yazlar kurak. Evin gölgesinde kalan kısımlar hariç güneş alıyor. Ciddi bir rüzgar durumu yok. Tuzluluğu bilmiyorum ama genel olarak toprak güzel.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :
9b (En fazla -1’e düşüyor.)

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :
Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Şu an zaten ”önceki” halindeyiz. Sade ve düzenli bir peyzajı var. Sanki bir şehir parkı gibi. ”Sonrası” nasıl olacak hepberaber göreceğiz.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :
6 aydır bahçeye sahibiz ama ancak yeni yeni bir şeyler yapmaya başlıyoruz.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :
Bir önceki bahçemden öğrendiğim en büyük ders plan yapmak oldu. Bu nedenle bir peyzaj tasarım programı aldım, 3-4 aydır tasarım üzerinde çalışıyorum. Ufak ufak her bir bitkiyi planlamasam da genel olarak alanları, çiçeklikleri, fidanları, büyük çalıları, sebze bahçesini ve oturma yerlerini planladım. Yıllardır bahçe dergilerinden, internetten, Pinterest’ten beğendiğim bahçe uygulamalarını toparlamıştım. Bunlardan alanıma uyabilecekleri plana yerleştirmeye çalıştım. Profesyonel yardım almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :
Aşağıda ekledim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel)
İlk 6 aylık dönemde yeni doğmuş bir bebekle birlikte bahçeye zaman ayırmak zor olacağı için bir bahçevanla anlaşmıştık. Yılbaşından itibaren iptal ettik, artık kendimiz yapıyoruz.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
Şu an hiçbirisi yok ama çardak, sebze bahçesi ve belki ufak da bir havuz istiyoruz.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Bir sürü var.
Yükseltilmiş yataklarla yapılmış geniş bir sebze bahçesi…
Pek çok meyve ağacı…
Minderlerle yayılıp oturulabilecek bir çardak…
Belki bir havuz…
İleri yıllarda bir ağaç ev…
Çeşit çeşit Acer…
Renk renk süsenler…
Böğürtlen, ahududu, çilek ve türevleriyle dolu bir berry bahçesi…
Clematisler ve sarmaşık güller…
Değişik yer örtücüler…
Tuğla yürüme yolları…
Ferforjeler…
Bir köşeye de taş fırın sığar mı ki?
Özetle geniş açıklıklar yerine girintili çıkıntılı, değişik bölümlerden oluşmuş bir bahçe...

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Yetişkin bir jakaranda,
40 yaşından büyük olduklarını öğrendiğimiz 2 adet portakal ağacı,
küçük bir limon ağacı,
kaldırımda bir oya ağacı,
mor salkım,
yıldız yasemin,
birkaç açelya,
solanum,
nandina,
agapanthuslar,
camellia,
birkaç gül.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :
Balkondan getirdiğim 1.5 m boyundaki kızmızı japon akçaağacım Acer palmatum ‘Fireglow’ şu anki en özel bitkim. Gerçi biraz sarsılmış durumda ama yere geçirince toplanır diye umut ediyorum. Ayrıca minik Acer palmatum ‘Emperor 1’ ve Acer palmatum ‘Sango Kaku’ fidanlarım var. Acer’lere olan hayranlığımı biliyorsunuz; başka edinmek istediğim 4-5 türü daha var.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :
-

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :
-

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :
Şebeke suyuyla sulanıyor. Çim için zaman ayarlı sprinkler, diğer bölgeler için de damla sulama kurulmuş ama peyzajı değiştirince tekrar yapmak gerekecek.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Kaliforniya’da ciddi bir kuraklık durumu var. Bahçe sulamaları denetleniyor. Damla sulama kullanmayı ve bol bol malç uygulamayı düşünüyorum.
Ayrıca çim alanı oldukça daraltmayı düşünüyorum. Çok güzel çiçekli-çiçeksiz, az su isteyen yer örtücüler var. Çimin tek vazgeçilmez yanı basmaya dayanması. Bu nedenle basılmayacak yerlerde çim kullanmayı su israfı olarak görüyorum. (”Çimlere basmayınız” tabelaları ne kadar ironik değil mi? )

Toprak özellikleri :
Koyu renkli verimli bir toprak. Analiz de yaptırmayı düşünüyorum.

Kompost yapıyor musunuz? :
Henüz değil ama yapmayı planlıyoruz.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? :
Eminim olacaktır.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
-

Bahçeniz organik mi? :
-

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :
En çok kompost kullanmayı düşünüyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? :
Sincaplar ve rakunlar bu bölgede ciddi sorunlar yaratıyor. Meyve ve sebzeleri yiyorlarmış. Biz ne kadar sorun yaşayacağız göreceğiz.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :
-

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :
Okyanusla arada olan dağlar soğuktan koruyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :
Bu soruyu birkaç sene sonra cevaplamalıyım.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :
Evet.

Düzenleyen gilan : 17-02-2016 saat 19:49
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön