View Single Post
Eski 28-01-2016, 13:52   #6
olmez
Ağaç Dostu
 
olmez's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-08-2006
Şehir: Muğla
Mesajlar: 225
Malesef seçiminiz yanlış olmuş. Almış olduğunuz su düzenleyici değil. Reefflowers marka kullanmak istiyorsanız o markanın su hazırlayıcısı Reeflowers Effective Conditioner isimli ürünü. Farkettiyseniz Bioclean için nitrat ve fosfatı giderir der. Ama öncelikle ilk atık ürün olan amonyaklı dışkıdan nitrat ve fosfatın oluşması lazım. İşte bunu da ancak su hazırlayıcıları ile hızlandırabilirsiniz. Sonrasında keyfe keder kristal berraklığında su elde edebilmek için Bioclean kullanılabilir. Eğer halen kargo yapılmadıysa firma ile görüşüp değiştirmeye çalışın.
Resimlerde görülen yosun saç yosunu değil, deneyebilirsiniz. Ama bir kayaya misina ile bağlayarak akvaryuma ilave edin. Uyum sağlayabilirse kayaya kendisi tutunacaktır. Kuma gömerseniz büyük ihtimal kumun altında kalan kısmı çürüyüp bitki oradan kopacak ve boşa çıkacaktır.
Diğer resim su teresi. Bence hiç bulaşmayın ama dediğim gibi çok istiyorsanız önce 1 kök deneyin. Büyük ihtimal çürüyecektir. Balıklarınız küçük olduğundan şu an dokunmayabilirler ama dokunurlarsa çürümeye kalmadan onlar dağıtır zaten.
Kiraz karideslerini sadece bırakırken görürsünüz, sonra balıklarınıza yem olmalarını seyredersiniz. Zaten balıklar olmasa da karides türleri hassas türlerdir. Özel bakım ve tecrübe ister.
Çöpçü ve cüce vatoz olabilir ama şu an elinizdeki balıkların agresif balıklar olduğunu göz önüne alarak karar verin. Özellikle üreme döneminde terör estirebilirler. Vatoz bir yere kadar ama ben çöpçülerin şansı olmayacağını düşünüyorum. Çöpçü ve vatoz ilavesinde amacınız pislikleri temizlemekse bu konunun yanlış bilindiğini bilmeniz iyi olur. Çöpçüler de yem ister, yoksa öyle dibe düşmüş balık dışkılarını falan yerler düşüncesi yanlıştır. Vatoz camlardaki ve taşlardaki yosunları temizleyebilir ama o da yeme alıştımı yosunlara dokunmaz pek.
Bence yeni balık ilavesinden önce mevcut balıklarınızla sistemi oturtmaya çalışın. Hali hazırda cama cam olarak yaklaşık 100 litrelik bir akvaryumunuz var. Bu hacim üstten kalacak boşlukla, iç aparatlarla, kayayla, kumla derken 80 litre civarına düşer. 80 litre için 27 balık; nüfusunuz biraz kalabalık. Şimdilik balıklar küçük ama büyüyünce hacim yetersiz gelecektir.
Ayrıca cichlid türleri akvaryumu aşırı kirletirler. Bu nedenle akvaryumda şu an takılı olan iç filtre kesinlikle yetersiz gelecektir, haberiniz olsun.
Şahsi bir fikir olarak da şunu ekleyebilirim; keşke bombeli almasaydınız akvaryumu. Estetik görünürler ama akvaryum seyrinde işkencedirler. Ancak tam karşısına oturduğunuzda düzgün bir seyir yaşarsınız. Birazcık sağa sola kaymaya başladınız mı hemen mercek ve yamuk ayna etkisi yapmaya başlarlar. Balıklar mercek etkisi ile büyük görünmeye başlar, yamuk ayna etkisi ile balık açılı gibi görünür, gözü de çok yorar bu durum.

olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön