View Single Post
Eski 23-01-2016, 13:05   #10
feyziuslu
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi northpower Mesajı Göster
......................................
istanbulda bir dairem var ve bu daireyi satıp selçukta yaşamak için bir yaşam alanına ihtiyacım var.
selçukta apartman dairesi yerine müstaki bir yer istiyorum
.......arsa alıp iki ya da üç katlı villa tipi bir ev yaptırmam mantıklı mı. böyle bir karar alırsam nelere dikkat etmeliyim ve ev yaptırma aşamasında maaliyet olarak bana ne yansır.
Sayın northpower;çoğumuz benzer hayalleri paylaşıyoruz.Beş yıl ailecek Maltepe ve Şehremini'de oturduk.İstanbul'dan uzaklaşmak istemenizi çok iyi anlayabiliyorum.Tarım arazisinin en çok %5'ine ev yapabilirsiniz .En önemlisi ev yeri dışında en az 5.000 metrekare yer kalmalı ve yola 25 metre veya daha fazla cephesi olmalıdır.Bu şartları sağlamıyorsa paranız boşa gider.Ayrıca arsa alımına gelince %35-40 civarındaki bölümünü belediye alacaktır.Bence ; merkezden uzak olsun,iki üç kata imarlı olsun(arsanın nispeten ucuz olması için), ama 600-800 metrekare olsun.Yani neti 400-500 metrekarenin altına düşmesin.Ayrıca arsa için ayıracağınız para 200.000 TL'yi geçmemeli ki kalan 200.000 TL ile inşaat yapılabilsin. Bu konuda önemli yazışmalar var sitede. Bir bakın isterseniz.Umarım gönlünüzce olur.(Bir süre sonra İstanbul sizi geri çağıracak.Buna da emin olun.) ev için izin almanın yolu nedir?

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön