View Single Post
Eski 08-01-2016, 10:26   #2
sinbas
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PacMan Mesajı Göster
Merhaba ;

Topraksız tarımda NFT film teknik sistemini araştırıyorum. Domates Hızlı üyüyen bir bitkidir bildiğim kadarı ile.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr..._sistemler.pdf

Alttaki açıklamada NFT film Tekniğinde orulu siteme örnek vermiş fakat.

Bu sistem demiş yavaş büyüyen itkiler için uygundur.denilmiş.

""Borulu Sistemler
Bu sistemde 2-3 cm derinliğindeki besin çözeltisi, 10 cm çapındaki plastik borulardan
akar. Bu borular üzerinde yanları plastik ve altı delikli saksı içinde bitki yetiştirilir. Plastik
saksı boruda akan besin çözeltisine değdirilmekte ve böylece bitki besinini almaktadır.
PVC borularının yerleştirilmesi yetiştirilecek bitkinin çeşidine göre değişir. Borular
düz veya zikzak şeklinde yerleştirilir. Zikzak şeklindeki sistemde aynı alanda daha fazla bitki
yetiştirilir; ancak bu sistem daha çok yavaş büyüyen bitkiler için uygundur. Düz sistemde ise
hem uzun hem de kısa boylu bitkiler yetiştirilmektedir.
""
Sayın @PacMan; Yapmayı düşündüğünüz projeniz hayırlı olsun..

Yazdıklarınızı bir kaç kez okuduktan sonra mesajınızı gönderirseniz ne anlatmak istediğinizi ilgilenenler tek okuma da anlayabilir.

Çalışmalarınızı zevkle yakından takip edeceğiz..

Başarılar diliyor ve Kolay gelsin diyorum.

Saygılar.

NOT:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PacMan Mesajı Göster
Eğer denilenin tersi olursa bu da Domates Bitkisinden alacağımız hasadın miktarını artıracaktır. Sizce? Yoksa açıklamada bir şeyi yanlış mı anladım.
Benim şahsi düşüncem denilenin tersine fazla zorlama çünkü o denilenler mutlaka uygun ve değişik ortamlar da uzun araştırma ve uygulamalar neticesinde çıkmıştır.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön