View Single Post
Eski 06-01-2016, 13:22   #29
kutsalangemon
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Lightbulb Hindistan Cevizi yetiştiriyorum (Günlere göre Fotoğraflı)

Arkadaşlar merhaba. Bir önceki başarısız hindistan cevizi yetiştirme girişimim beni pes ettirmedi aksine tekrar daha da hırslandım. Marketten içi bol sulu (sallayarak ve ağırlığından anlayabilirsiniz) ve delikleri zarar görmemiş bir hindistan cevizi aldum ve içi ılık sıcak arası su dolu bir kaba koyup kalorifer üzerinde 4 gün beklettim ve gün içinde arada bir kabın içinde çevirdim. 4 gün sonunda kağıt havlu ile delik kısmını kapatmayacak şekilde sardım ve buzdolabı poşetinin içerisine yarım çay bardağı ılık suyu da koyarak kapattım ve kalorifer üzerinde bekletmeye devam ettim. İnternette ve youtubeda izlediğim videolarda su dolu kaba koyun taşla batırın ve karanlık ortamda bekletin bilgileri vardı fakat ben suda bekletme işlemini yarısı su dolu kapta yaptım ve karanlık bir yere koymadım gün ışığı alan bir yere koydum ve kalorifer peteğinin üzerinde beklettim. Sonuçta bu bitkinin yetiştiği yerlerde sürekli güneş ve yaz mevsimi var doğal olarak filizlenme süreci karanlık bir ortam değil. Bugün satın aldığım günden itibaren toplamda 10 gün geçti ve beyaz ucu verdi. Beyaz ucu verdikten sonra kağıt havluyu çıkardım suyu da biraz azalttım tekrar buzdolabı poşetine koydum. Konuyu sürekli güncel tutacağım. Benim de yetiştirme konusunda fazla bir bilgim ve tecrübem yok. Bu bitki yetişkinliğe erişince Marmaris'te büyüyebilir mi? Marmaris iklim sınıflandırmasını Meteoroloji sitesinden edindim. Marmaris, Muğla'nın en nemli ve yağış alan en yeşil ilçesi. Bitki minimum Zone 10 olarak geçiyor ve Marmaris Zone 10 sınıflandırmasına giriyor. Marmaris'te en düşük sıcaklık 4-5 derece oluyor o da çok nadir. Bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Eklenen Resimler

kutsalangemon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön