View Single Post
Eski 04-01-2016, 23:29   #272
putko
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhabalar,
Terasıma yaklaşık 100*40*40 cm. boyutlarında 10 adet ahşap saksı yapmak niyetindeyim. Aşşağı yukarı bir hesap ile 1400 litre harca ihtiyaç duyacağım. üzerinden boşluk bıraktığımıda düşünürsem 1250 litre harca ihtiyacım olacak.

İçinde domates, biber, kabak, patlıcan, bamya, fasulye vb. bitkiler yetiştirmek istediğim bu harçları Sn. Mine hanımın tarifine göre aşağıdaki gibi planladım.
Ürün Oran Hacim
Toprak 50% 630
Leonardit 0,005 6,3
Cocopeat 5% 63
Hep yeşil kompost 20% 252
Ithal Torf 05% 63
Pomza 05% 63
Perlit 10% 126
Vermikulit 5% 63

Genel olarak %50 toprak, %10 torf, %20 compost, %20 düzenleyiciler (perlit vs.) prensibini dikkate aldım. Fiyat olarak üç aşşağı beş yukarı maddeler birbirlerine denk olduğu için çeşitliliği tercih ettim.

Sorun şu ki bu miktar harç toprağa para ödenmeyeceğini varsaysak bile 500 Tl civarı tutuyor. Sorularıma gelecek olursak;
1) Bu miktarı düşürmek için yapabileceğim şeyler nelerdir. Örneğin şu yörede a maddesi bolca bulunur git topla ve benzeri gibi tavsiyeleriniz varmı? Açıkçası benim için bir hobi olacağı için para ödemek yerine kendim çalışmayı tercih ederim.
2)Tınlı toprak tavsiye ediliyor ama ben bunun satıldığını bile görmedim, nereden nasıl temin edebilirim. Bu bana ekstra ücrete sebep olur mu?
3) Toprağın bir bahçeden yüzeyin sıyırdıktan sonra, alttan temin edilmesi ile karşılanırsa bu harç oranları yine de geçerli olur mu?

Saksılarıda düşünecek olursak ciddi bir masraf çıkıyor. Toprağın keyfi başka olmasa neredeyse topraksız tarım seti kurmak daha ucuza mal olacak.

Yorum yaparsanız minnettar olurum.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön