View Single Post
Eski 28-01-2006, 12:09   #3
bonsaisever
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Arkadaşların (sağolsunlar) yetiştirme ile ilgili yazılarını buraya nasıl alacağımı bilmediğim için ancak böyle taşıdım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
backyard kardeş sanırım bunu yapabilir.ama başka imkanı olan varsa yardımınızı bekliyorum.
Sowing Instructions: Sow in trays, pots, etc of good seed compost in a propagator or warm place to maintain an optimum temperature of 65-70F (18-20C). Sowing Depth: ¼ Inch (6 mm). Sow at any time of year. After sowing, seal the container inside a polythene bag to ensure a humid atmosphere, leave at 70-75F (20-25C) for 6 weeks, then pre-chill for 8 weeks. After this, gradually raise the temperature to 55F (13C).
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi backyard
Ekim ortamı: kaliteli gübreli bir saksıda 18-20 derece uygun sıcaklıktaki ılık ya da çoğaltıcı bir ortam
Derinlik: 6mm, yılın herhangi bir zamanında ekebilirsiniz. Ektikten sonra, nemli bir atmosfer sağlamak için kabı/saksıyı politen (sert bir plastik) bir çanta içine yerleştirin, 6 hafta 20-25 derecede bırakın, sonra 8 hafta ön soğumaya bırakın. Bundan sonra dereceyi yavaş yavaş 13'e getirin.

bitki kumlu (hafif), balçıklı (orta) ve killi (ağır) toprakları seviyormuş
iyi süzülmüş nemli toprak istermiş.

7.5 cm'lik kaba sığacak kadar büyüdükten sonra transfer edin.
soğuk çevrede büyümeye bırakın ve bir sonraki baharda ya da sonbaharda bahçenizin korunaklı bir bölgesine dikin ve yarı gölgeli, nemli, kireçsiz son konumuna almadan önce orada 1-3 yıl büyümeye bırakın.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz
Bu yöntemin adı sıcak-soğuk katlamadır.
Tohumda bulunan çimlenme engelini kaldırmak için kullanılan yöntemlerden birisidir.

Ben de merak edip baktım.

Acer palmatum tohumları toplandıktan sonra süratle sonbaharda ekilir. Ancak ilkbaharda ilkbaharda erken çıkan fide donlara karşı korunmalıdır veya kompost içinde 4 hafta sıcak ve 4-12 hafta soğuk ortamda tutulduktan sonra ilkbaharda ekilir.

Kaynak: Fidanlık ve Yetiştirme Tekniği (Prof.Dr. Suad ÜRGENÇ)

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön