View Single Post
Eski 28-01-2006, 01:07   #1
bonsaisever
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Unhappy Tohumdan Acer Palmatum Üretimi

Name:  61.jpg
Views: 10269
Size:  36.4 KB

Acer Palmatum'un tohumdan yetiştirilme denemelerimi-mizi yazacağımız bir yer

Cemboa kardeşimin dediğine göre iki gün ılık suda bekletilerek 6 mm dibe ekilen tohumlar 6 hafta 20-25 derece arasında bekletilp 8 hafta 4-5 derece arasında bekletildikten sonra sıcaklık 13 dereceye yükseltilecek.

Benim denemelerim : 10. ayın sonlarında dikmiş olduğum tohumlardan hiç çıkan yok 11. ayda ekmiş olduğum (çalıntı ) tohumlar yıl başında 4-5 gün kadar evin üst katında soğukta bir yerde bekledi (gerçi 10. ayda ektiklerimde aynı ortamda kaldı) ve bir tane ot verince hemen zavallı acerlerimi aşağı alayım diyerek 1. ayın üçünden beri 20-50 derecelik oda sıcaklığında tutuyorudum ancak Cem'in söylediklerini okuyunca bu dünyada kimseye acımıycan kardeş dedim ve geldikleri soğuk odaya atıverdim hepsini.
Ahanda çıka çıka bu çıktı .

Name:  index416464.jpg
Views: 10233
Size:  13.9 KB Name:  index(16546987).jpg
Views: 10251
Size:  16.1 KB

Bu gün başladığım tohum çalışmalarımda ise tohumların kabuklarını soyup içindeki tohumları bir bardak ılık suya attım. 1 plastik su bardağına 3 tane tohum içi olmak üzere 1. bardağa 3 tohumu 2 saat sonra ektim diğer 9 bardağı da 3 gün içinde ılık sudan çıkarıp ekmeyi düşünüyorum ayrıca güneş ışığını yapay olarak verebilmek için de 2 tane Grolux Florasan kullanmaya başladım (belki ışığı gören gelir diye )
Gelişmeler hakkında bilgi ver Cem

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön