View Single Post
Eski 16-08-2007, 01:52   #18
Faruk Tuzcuoglu
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Sayın Yöneticimiz değişik bir bakış açısı ile yeni bir görüş getirdi.

Gösterdikleri kısayolları da bir solukta inceledim.

Bioistila yazısı çok eski bir yazı. Ben öyle hatırlıyorum.
Ayrıca bir bilimsel makale değil. Yabancı gazetecilerin sansasyon yaratmaya çalıştıkları medyatik bir yazı. Tümden reddetmiyorum ama abartıklı buluyorum. Bu da benim bu yazı hakkındaki görüşüm.

Bence Afrika Kıta'sındaki tarımın ve ekolojik sistemin, Emperyalizim çıkarları uğruna nasıl yok edildiğini yazsalardı daha gerçekçi olurdu. Tabii bunun için 100-150 sene kadar geç kalmışlardı. Ama bu konu inanın çok ibret verici ve gerçek suçluları gün gibi aydınlattığı için "yassah". Bize başka hikayeler okuyorlar, onları ısıtıp ısıtıp tezgaha koyuyorlar.

Diğer yazılar zaten bizimle ilgili değil. Kırmızı palmiye böceğinin suçlusu veya suç ortağı biz değiliz. Bedeli bizden tahsil edilemez. Bukadar basit.

Amacım Malina yı eleştirmek değil. sözlerim ilgili yazılara.

Ne yazık ki birkaç dilde okuyup yazışabiliyorum. Yurtdışında bulunma sürem hakkında yazmayacağım. Kafamı sınırlarımızın dışına uzatıp, dişarıda neler olup bittiğini ne yazık ıki görebiliyorum. İşte bu nedenle kahroluyorum.

Dışarılarda işler böyle dönmüyor.

Avrupalılar Bambuları asırlar öncesi alıp kendi ülkelerinde ekmiş, adaptasyonunu sağlamış ve hatta kendi Klonlarını yetiştirmişler. Bilimsel araştırma arşivleri dopdolu, taşıyor. Bilim adamları ilgili, buradaki kıpırtıları bile izliyorlar. Yazdıklarımı nereden öğrendiğimi sanıyorsunuz?
Tabii ki elime geçen yayın ve arşivlerden. Almanyadaki bir Profesör üşenmiyor, bana Sn.Doç.Dr.Mustafa Var ın makalesini posta ile yolluyor.

Amerika bu konuda daha yeni ama çalışmaları çok yoğun, yaygın ve organize. http://www.americanbamboo.org/ sayfalarına bakınız.

Birleşmiş milletlerde Bambu konusu muhtemel ekolojik sorunlar da dahil, enine boyuna incelenmiş, çeşitli raporlar ve makaleler bir araya toplanmıştır.
Bu konuda http://www.inbar.int/ a bir göz atmanız yeterli.

Bunları yazmam şart olmuştu, İngilizce bilmiyenler bağışlasınlar.

Bütün bu işleri yapanlar hata mı etmişler.
Bu bilim adamları aslında gereksiz şeylerle mi üğraşıyorlar.
Hamburg Universitesi ağaç biyolojisi Profesörü'ne
amatör Faruk Tuzcuoğlu'ndan ne ?

Birleşmiş milletler de yanlış yolda mıdır ? Olur mu olur...

"Yassah" mı diyelim arkadaşlar, soruyorum?
"Yassah" sistemin ayıbıdır, onun aczini saklar.

Bilim bu düşüncelerden arındırılmalıdır.

Bence kafamızı şöyle bir uzatıp etrafımızda nelerin olup bittiğini görelim.
Fena mı olur ?

Sevgi ve selamlarımla.

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön