Konu: Uss
View Single Post
Eski 16-12-2015, 18:44   #6
uss
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
Siyah Turp

Name:  IMG-20151216-WA0007.jpg
Views: 910
Size:  49.9 KB
Bitki türü: sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Turp
Tohum çeşit adı: Sofralık Kara Turp
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): İlk yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırşehir-Kaman
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Ticari tohum
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Özel gübre yok. Hayvan gübresi + Cocopeat + Toprak karışımında yetiştirildi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): İlaç kullanılmadı. (Kükürt ve sulama ile verilen yumurta kabuğu sirke dışında. )
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Özel uygulama bilmiyorum.
Hasat yıl ve ayı: 2015 Yaz
Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk yılda yanlış zamanda ekildi önce tohuma kalktı, sonra yaz sonunda ürün verdi ve toplayabildik.
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Kabuk rengi siyah, et rengi beyaz oldukça iri turplar topladık.
Yetiştirme özellikleri: Sulama istiyor, düzenli sulama şaşarsa tohuma dönüyor.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Yaz sonu, sonbaharda direk bahçeye ekilmeli.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) -.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri Düzenli sulama.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: -.

Turplarda tozlanma nasıl oluyor bilmiyorum ama yaz başında diğer turplar ile birlikte ekili idi. Yaz ortasında tüm turplar söküldü sadece siyah turp kaldı dağıtılacak tohumlar sonbaharda toplandı.

Biz siyah turpları çocuklara ballı şurubunu içirmek için yetiştiriyoruz. Marketten aldığımız irilikte siyah turp yetiştirmeyi başardık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen uss : 16-12-2015 saat 22:45
uss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön