View Single Post
Eski 02-12-2015, 13:53   #19
alikandemir
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2015
Arkadaşlarıma Malatya'dan selam gönderiyorum. Bu gün Orman Genel Müdürlüğü Malatya Fidanlığı'na gittim, tüplü 1 yaşında 20 tane Kara Servi fidanı satın aldım. Fiyatlar çok ucuz. Tanesi KDV dahil 65 (Yalnız altmış beş) kuruş. Boyları ise ortalama 25-30 cm. Bahçemin bir köşesinde kurulu olan çadırın içine kasa içinde bırakacam. Ara ara çok az miktarda sulayacam. Kış mevsiminde ağacın fazla su sarfiyeti olmayacağından, buharlaşmayan su fidanın köklerini çürütme riski bulunmaktadır. Sadece toprağın nemli olmasını sağlamış olacağım. İlk baharda ağaçlara su yürümeye başlayınca, tüplü fidanlarımı kendi toprağıyla birlikte saksıya naklederek, şaşırtma yapacam. Bahçemin fazla güneş ışığına maruz kalmayan bölgesinde 1 yıl saksıda büyümesini sağlıyacam. Fidanın gelişme durumuna göre, saksıda 1 veya 2 yıl kaldıktan sonra toprağa nakledecem. Aynı yöntemi daha önce aldığın tüplü Mavi Servi için de uygulayacam. Tohumla, çelikle uğraşmanın hobi olarak güzel bir çalışma / deneme olmakla birlikte, bana zaman kaybettireceği kanaatindeyim. Orma İşletme Şefliklerinin fidanlıklarında muhtelif ağaçları, muhtelif boy ve yaşlarda, piyasadan fiyatı çok ucuza, yılın 12 ayında tüplü, kaplı, saksılı, sepetli temin etmek mümkündür. Yapacağım -kendi çapımda- bu eylem planımda eksiğim veya yanlışım var mı, bilmiyorum. Forumdaki arkadaşlarımdan destek bekliyorum. Selamlarımla.

alikandemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön