View Single Post
Eski 01-12-2015, 19:37   #2440
mustafa_myb
Ağaç Dostu

mustafa_myb's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2015
Narenciyede sulama.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esss78 Mesajı Göster
Limonla ikisini birlikte taşıdım. Limon hayatından memnun gibi yeni yapraklar çıkarıyor yaza göre boyu uzadı epeyce. O yüzden bunun sevmeyeceğini tahmin edemedim. bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım. Bugün de balkona taşıdım.
Merhaba Esss78,
Hemen hemen haftada en az bir kez takip etmeye çalışıyorum sitemizi. Bahar geldiğinde, havalar da ısınmaya başlayınca, yeni sürgünler çıkmadan hemen önce fotoğraf paylaşırsanız, memnuniyetle budama konusunda yardımcı olurum. Kumkuat limon kadar güçlü bir ağaç değildir, daha doğrusu limona göre biraz daha nazlı bir ağaçtır. Birde yukarıda yazdığınız bir şey dikkatimi çekti ve bu mesajı özellikle onun için yazmak istedim;''bir de suyu fazla geldi. 2 haftadır hem suyunu azalttım'' burada yazdığınızdan anladığım kadarı ile her hafta sulama yapıyorsunuz ve az miktarlarda suluyorsunuz, yanılıyorsam düzeltin lütfen. Benim balkonum daki narenciyeleri geçen hafta suladım ve son sulaması oldu diyebilirim, belki saksısı çok küçük olanlarını bir kez daha sulayabilirim, ama kar geliyormuş onuda düşünmüyorum. Yani kısaca demek istediğim sulama yaparken yaz olsun kış olsun; saksıdaki toprağın kenarından, köklere zarar vermeden yaklaşık 8-10 cm altını ahşap bir sopa ile kontrol edin, eğer nemli ise suya ihtiyacı yok, ama kuru ve toprak elimize yapışmadan dökülüyorsa, suya ihtiyacı var demektir. Bu kontrolü İzmir gibi bir yerde yazın günlük kışın haftalık ya da 15 günde bir yapabilirsiniz. Sulama konusuna gelince gördüğüm kadarı ile 10 litrelik bir saksıda duruyor ağacınız, yazın sıcaklarda en az 2 litre, kışın ise en fazla 1 litre yeter diye düşünüyorum. Ayrıca önemli bir nokta da saksı tabağında biriken suyu mutlaka dökmeyi ihmal etmeyin ki kökler çürümesin. Narenciyelerin su ihtiyacı bazen yapraklardan da anlaşılabilir, susuz kaldığında yapraklar patates cipsi gibi kıvrılır, suyu fazla geldiğinde de yapraklar sararmaya başlar. Çok fazla yazdım galiba, kusura bakmayın arkadaşlar, bu sitede çok uzman olan arkadaşlar var biliyorum ve bende onları takip ediyorum ama benim balkonumdaki ağaçlarıma uyguladığım yöntemler bunlar, yardımcı olabildiğim birileri var ise ne mutlu bana. Saygılarımla.

mustafa_myb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön