View Single Post
Eski 01-12-2015, 06:42   #46
redbullah
Ağaç Dostu

redbullah's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2009
Sayın Jakin,bende çimlendirmek için çok uğraştım.Kalorifer sıcaklığı falan fayda etmedi.Ama ümidimi kesmedim.Bahar geldiğinde Nisan ayları sonuydu.Bir mucize gibi çimleniverdi.Herhalde gün ışığı uzunluğuyla mevsim sıcaklığıyla ilgili.Suda kalması zarar vermiyor.Sadece soğuktan koruyun.Birde suyunu sık tazeleyin.Çürüme,küf,mantar olmaması için,suya bir kaç damla Oksijenli su damlatın.Ya da üzerini az Bordo Bulamacı tozuyla hafif kaplıyarak,bir gazete kağıdına sarın,soğuk olmıyan serin bir ortamda saklayın.Buzdolabı sebzeliğine iki tane yumru koymuştum.Onlar öldüler.Balkonda sakladığım tek bir taneyi ekebildim.Nisanda sürgün vermeye başladı.On günde 20 cm.kadar oldular.Benim yumru iriydi,8-10 tane sürgün verdi.Bunları dibinden koparıp,suya koydum.Bir haftada sakal gibi oldular.Toprağa ekerken üçte biri dışarıda kalacak şekilde yanlamasına ektim.En sonda yumruyu ektim.Oda çimlendi ama hiç yumru yapmadı.Çeşitli kaynaklardan bilgi edindim.Toprağı kumlu olmalı.Bol Sun'i gübre istiyor ama Azot düşük olacak,Fosfor,bilhassa Potasyum fazla olacak.Organik gübre iyi gelmiyor.Sulamada düzenli olmalı.Sarmaşık gibi dallar uzatıyor.Bu dalları toprağa daldırma da yapsanız,kök yapıyor ama yumru yapmıyor.Belkide ben gübreyi yeterli vermedim ondan.Gübre olarak Çiçek Coşturan'ın Kaktüs tipini kullandım(Azot seviyesi düşük).Ekiminizde başarılar....
Esenlikler diliyorum...

redbullah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön