View Single Post
Eski 28-11-2015, 18:31   #34
idurgun
Ağaç Dostu

idurgun's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
Sayın Azorka titanopsisler susuzluğa kesinlikle dayanıklıdırlar. Ben bu yaz sonu maalesef 2-3 kök titanopsisimi kaybettim. Geçen kış kar altında kalmalarına rağmen bir şey olmamıştı. Ama ekstra hiç sulama yapmadım dışarıda oldukları için. Genelde sulama yapmak için saksının tamamının kurumasını beklerim. Bir kaba su koyup saksıyı içine oturturum. Fakat sonbaharda suladıktan hemen sonra havalar soğuyunca ve ben içeri alma hatası yapınca maalesef çürüyenler oldu. Isı değişiminin ve ıslak toprağın etkisi olduğunu düşünüyorum. Şu an elimde iki paket tohum var. Çimlendirme çalışmalarımı en baştan itibaren buraya yine yazar, görüntülerim bir aksilik olmazsa. Fısfıslama olayı kolay aslında. Çimlenene kadar şeffaf kapak kullanmış, çimlendikten sonra da toprağın üstünün kuruluğuna göre hergün, sonraları da haftada 3 gün gibi fısfıs yapmıştım. Tabi toprak çok kuruyunca su dolu kaba oturtup iyice su çekmesini de arada yapmıştım.

Aslında titanopsislerle tanışalı neredeyse 3 yıl olacak ama hala bilmediklerim var benim de. Mesela bitkinin olağan ömrü nedir? Tohum oluşmamasının nedeni nedir? Benim yaptığım gibi bir grup tek saksıda mı yoksa satılanlar gibi her biri ayrı saksıda mı kalsa daha iyidir? Bunları da yaşayarak öğreneceğiz artık.

idurgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön