View Single Post
Eski 13-11-2015, 16:54   #16
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Yok, hic sitem etmedim. Daha sonra yeniden cevap verecektim ama vaktim cok dar, firsat olmadi; foruma hergun araliklarla kisa kisa bakip cikiyorum. Simdi siz bu mesaji yazdiginiz icin hemen cevap vereyim. Arada bosluk birakirsam size kustugumu dusunebilirsiniz Esasinda mesajinizdan sonra konuyu Sn bahcedenn'le de gorustuk nasil yapilabilir diye. Detayli konusmadik ama onun da bu konuda bir fikri var.

Tohumdan bas sogan ekimi, sizin kendi kendinize yeterliliginizi saglayip kara gecmeniz acisindan, oldukca onemli bir konu fakat benim dogrudan ekimde basari yuzdesi konusunda hicbir fikrim yok. Aslinda ilk firsatta yapilmis bir arastirma var mi ona da bakmam lazim.

Bildigim bir konu var; o da ornegin toprak tava gelmemisse ya da ornegin cok kumlu olup su tutma ozelligi yeterli degilse, yesil soganin dogrudan ekiminde cimlenme oranlari ciddi oranda dusebiliyor (ben yesil sogani serpme usulu ekiyorum). Normalde ticari, taze sogan tohumunun cimlenme standardi %70 ama bunun cok altinda degerler elde ediyorsaniz, ekim yapilan toprakla ve sartlarla ilgili sorunlar da soz konusu olabilir. Tohumlar taze olmasina karsin, tohumda da sorun olmasi mumkun. Sogan tohumu cok cabuk bozulabilen bir tohum. Bu yuzden, seneye ilkbahari beklemeden ekim yaptiginiz iyi olmus.

Bunu yaninda, %70 orani, ekilen tohumu temsil edecek miktarda orneklem icin gecerli. Ornegin, 50 tohum ekerseniz, elinizdeki binlerce tohumun cimlenme yuzdesi hakkinda bir fikir sahibi olamayabilirsiniz ama 1000 tanesini ekerseniz, o zaman ticari tohumun cimlenmesiyle ilgili olasi sorunlara bakabiliriz.

Arpaciktan cogaltmanin zor oldugunu belirtmistiniz fakat benim tavsiyem, az da olsa geri kalan 25 grlik tohumu viyole ekip arpacik elde ederseniz iyi olur. Arpaciklari topraga aktardiktan sonra bas sogan niye istediginiz kadar buyuk olmuyor, onu da anlamaya calisalim (elde etmek istediginiz buyukluk/agirlik ne kadar?). Bir de viyole ekerseniz, cimlenme yuzdelerinde bir sorun olup olmadigini daha iyi anlayabiliriz.

Resimler de hem sartlarinizi anlamamiz hem de yardimci olmamiz bakimindan cok iyi olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KadirSabahat Mesajı Göster
Sevgili birnefestoprak ın sorusu birazcık sitemkâr geldi bende gidip 1 dekar araziyi işledim ve elimde olan 150 gr soğan tohumunun 125 gramını çok seyrek şekilde ektim. 25 gramını bahara ayırdım Bu arada traktörümü iki kez bozup başka bir traktör çağırarak ekimi gerçekleştirmek zorunda kaldım. Ekim gece yarısı 2 civarı bitti haliyle karanlıkta resim çekemedim. Daha sonra çekip atıcam resimleri. Umarım tohumluk tohumlarımız biter ve elimizde yeterince tohumumuz olur.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön