View Single Post
Eski 14-08-2007, 12:43   #17
Kagan
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Kum da olur kaktüs toprağı da... Zaten kaktüs toprağının en az üçte biri kum olmalı (ben hazırladığım karışında toprak ile kumu yarı yarıya karıştırıyorumve Mineflora'dan almış olduğum toprağı kullanıyorum).

Çelikleme aşamasında salt kuma ekilmesinin nedeni kumun süzek etkisinden yararlanarak köklerin gereksiz sulamadan çürümesini önlemek. Kumda besin olmayışı da sorun değil, çünkü bünyelerinde yeterli besin depo etmiş durumdalar. Kum çelikleme ve köklendirmede sadece kaktüslerde değil başka bitkilerde de kullanılıyor...

Perlit konusuna gelince. Ben kaktüs yetiştiriken perlit kullanmamayı öneririm. Çünkü perlitin su tutucu yapısı, kurak ortamlara uyum sağlamış kaktüs köklerine zararlı olabilir diye düşünüyorum. Ayrıca perlit (öğrendiğime göre) zamanla toprakla karışarak toprağın yapısını ağırlaştırıyor ve toprağı su tutucu duruma getiriyormuş ki bu kaktüs için hiç de istenilen bir durum değil.

En iyisi yıkanmış kaba dere kumudur. Toprak karışımımı 1 ölçü Mineflora'dan aldığım toprağa bir ölçü kaba dere kumu ekleyerek oluşturdum. Kaktüsler bu topraktan çok memnunlar...

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön