Konu: Tcm
View Single Post
Eski 06-11-2015, 12:34   #35
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Chocolate Habanero Biber

Name:  chocolate haberano biber 25.10.215.jpg
Views: 1290
Size:  61.0 KB

TCM / Tohum Paylaşım Sonrası (İzmir)

@ bahcedenn in geçen seneki paylaşımı. Notlarında belirttiği gibi az olan tohum sayısı sebebiyle bir kaç tane fideyi son zaman bahçenin arka taraflarına dikmiştim. Ortalarda kahverengi biber göremeyince çoğu biber gibi kurtların dipten götürdüğünü sanıp umudu kesmiştim. Ta ki hanım bir gün "senin kahverengi biberlerden iki tane olmuş" deyinceye kadar. Tohumlarını alıp (tohumları kahverengi rengi alınca alabilirmişiz) tadına baktığımda ise hayal kırıklığına uğradım. Ağzımda garip bir tat, narenciye tadına benzer, keskin ama kötü bir tat. Yanılmıyorsam @heyyamola da benzer tat aldığını çiğ olarak beğenmediğini ancak yemeklerin içinde hoşuna gittiğini söyledi. Geçen haftalarda bahçede dolaşırken biber kökeninin üzerinde uzunluğu 1,5 - 6 cm. arasında onlarca biber gördüm. Daha rengi kahverengiye dönmemiş olanlardan da kopararak o tadın olup olmadığına baktım. Aynı keskin tat onda da vardı ama bu kez kötü gelmedi. İLAVE; bir kaç gündür çukulata biberi yemeklerde yiyorum ve alıştığımdan mıdır bilmiyorum artık kötü tadı almıyorum.Şu var ki acılığı tartışılmaz. Şu ana kadar kendi yetiştirdiklerimde dahil pek çok biber içerisinde acılık açısından bir numara chocolate habanero. Tohumlarını alıp dışını yemek için ayırırken beş dakikalık temasın acısı ellerimden iki gün geçmedi.

Sonuç olarak acı biber istiyorsanız işte size acı. 8-10 tane biberle uğraşmayayım derseniz porsiyon başına bir tek irilerinden çukulata biber yeter.

Düzenleyen TCM : 06-11-2015 saat 16:36 Neden: İLAVE
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön