View Single Post
Eski 06-11-2015, 07:10   #5
olmez
Ağaç Dostu

olmez's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2006
Sayın Jakin öncelikle teşekkür ederim. Özel bir bakım uygulamadım aslında. Yeni geldikleri için ve uyku dönemine girmeleri yakın olduğundan gübre kullanmadım. Ancak saksı içerisi karışımı hazırlayıp saksıya yerleştirirken özen gösterdim sadece. Saksıda en altı iyi bir drenaj için ytong parçaları ve laterit ile kapladım. Bunların üzerine biraz kalın odun talaşı, onun üzerine kuru yaprak ve dal parçaları yerleştirdim. Bunların üzerine normal bahçe toprağı koyup malzemeyi sıkıştırdım. Bunların üzerine 1-2 cm torf yayıp yine sıkıştırdım. Bu noktadan sonra devreye dere kumu girdi. Elimde iri taşlı ve elenmiş olmak üzere aynı dere kumundan vardı. Alta taşlı dere kumu üzerine de elenmiş dere kumu olacak şekilde saksının kalan kısmını doldurdum. Sayın SDurul'dan bitkiler gelince sadece saksı toprağını iyice sulayıp sonra dikim yaptım. Islak olmadığı sürece ince dere kumu zaten açtığınız çukura yeniden akma eğiliminde oluyor. Bu arada drenajı da kontrol etmiş oldum. Bitkileri çok sığ çukurlar açıp yerleştirdim ve hafifçe çukuru kapattım. Anlayacağınız ne boşta bıraktım, ne de boğdum. Sonrasında zaten sulamalarla dere kumu gereken şekilde boşlukları doldurup iyice yerleşti. Sayın SDurul'un sağolsun özellikle bir uyarısı vardı; "Aşırı sulamayı sevmedikleri" şeklinde. Önce buna dikkat ettim ama bitkileri devamlı gözlemledim. Baktım ki drenaj çok iyi ve fazla su nedeni ile sıkıntı yaşatmayacak (hatta uzun süre sulamayınca uç kurutma başlatanlar olunca) yine takip ederek 2-3 günde bir hafif sulamalar yapmaya başladım. Hem bunun etkisi ile, hem de artık adapte olmaya başlamaları etkisi ile olsa gerek yavru vermeler ve çiçek açmalar başladı.

Düzenleyen olmez : 06-11-2015 saat 07:11 Neden: Cümle düzeltme.
olmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön