View Single Post
Eski 05-11-2015, 16:31   #1
birgecelikgelin
Ağaç Dostu

birgecelikgelin's Avatar

Giriş Tarihi: 05-11-2015
birgecelikgelin / Bahçe

Merhaba,

Eskiden bizimbahçe.net'de bahçemi paylaşırdım ama orada çok insan kalmadı. Biz de buraya açtık çok bitki yetiştiren yok bu sene

Bahçenin büyüklüğü : 10 metrekare ve dokuzar metre uzunluğunda iki balkonum var

Bahçemin bulunduğu şehir:Çorlu/Tekirdağ

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları :rüzgarlı az yağışlı ama orta seviye güneşli

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : Tekirdağ/8b

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Bahçem 25 yıldır benimle yarı gölge bir yer.

Daha çok camgüzeli ve küpeli yetiştirdim(beyaz sineklerden kurtaramadım) cam güzellerim de nedenini çözemediğim bir sorundan dolayı(bence danaburnu böceği) çiçeklerin özsuyunu yiyip kaçıyorlar ilaç alsam da onlardan kurtulamadım.

Sardunyalarım çok YER GÖK SARDUNYA . Sulamada 1 tonluk plastik bidonumuz var yağmur suyunu damlalıklar ile oraya koyuyoruz boşa akmıyorlar.

Güzel yaz bahçemiz var biraz asma duvarlarda amerikan sarmaşığı var sakız çiçeklerimi de oraya asıyorum .

Özel bitkim bir gecelik gelin çiçeğim bu yaz bizi sevindirdi 7 sene sonra eylülde 5 ekimde 2 çiçeğini gösterdi kokusunu saklayabilme yolu olsa da sizede göndersem.

Altı saksı orkidem var

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :25 yıl

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? :hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel):kişisel

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? :sadece çiçek,armut ağacı ve ayva ağacımız var

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :ideallerim çok ama yaşım yok

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? :bir gecelik gelin,medine düğmesi,kış şebboyları,cam güzelleri,küpeliler,ceylan,orkide,sardunya,kalonşa ,yeşim çiçeği

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :bir gecelik gelinimiz

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? :yapmıyorum

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? :yağmur suyu kullanıyoruz

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :damlalık ile yağmur suyu topluyoruz

Toprak özellikleri : bilmiyorum

Kompost yapıyor musunuz? : hayır

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : çok oldu

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :evet özellikle danaburunlarına karşı kepek ile ziraatten aldığımız ilaçlar ama bir faydasını göremedik

Bahçeniz organik mi? :evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? :koyun

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : DANABURUNLARI

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :damlama ile

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :bitkilerimiz kışın da soğuk almıyor çünkü 3. katımızdaki kaba inşaate kaldırıyoruz çok soğuk oldumu onları örtüyoruz

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :benim için çiçek hayattır

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :evet

Not:fotoğraflarını mesaj olarak konuya koyuyorum

Düzenleyen birgecelikgelin : 05-11-2015 saat 16:33 Neden: bir gülücük ifadesi sorunu
birgecelikgelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön